BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Shëndeti

Përbërësit e avokados që ndihmojnë në shëndet

Përbërësit e avokados që ndihmojnë në shëndet

Avokadot janë një nga ushqimet më të shijshme, të pasura me ushqyese në planet.

Një rishikim i botuar në 2020 në Frontiers in Nutrition zbuloi se konsumuesit e rregullt të avokados kanë konsum më të lartë të fibrave, vitaminave E dhe K, magnezit dhe kaliumit se të tjerët.

Kalori: 227 kalori, kryesisht nga 20 gram yndyrë të shëndetshme

Proteina: Pothuajse 3 gramë proteina

 

Karbohidratet: Rreth 12 gramë karbohidrate, që është mbi 30 për qind e objektivit ditor të fibrave

 

Folate: 30 për qind e vlerës ditore për folatin, vitaminat B janë përgjegjëse për metabolizmin e energjisë dhe prodhimin e qelizave të reja.

Vitamina K: 36 për qind e vlerës ditore për vitaminën K, është e nevojshme për koagulimin e gjakut dhe shëndetin e kockave

 

Vitamina C: 20 për qind e vlerës ditore për vitaminën C, një antioksidant i tretshëm në ujë që mbështet shëndetin imunitar dhe ndihmon sintezën e kolagjenit për të nxitur shërimin e plagëve.

Vitamina E: 13 për qind e vlerës ditore për vitaminën E, një antioksidant i tretshëm në yndyrë që mbështet strukturën e qelizave.

Kaliumi: 20 për qind e vlerës ditore për kaliumin, një elektrolit që mbështet shumë reaksione kimike dhe funksione nervore, muskujve dhe zemrës

Magnezi: 10 për qind e vlerës ditore për magnezin, i klasifikuar si një mineral kryesor është thelbësor për reaksionet strukturore dhe kimike në trupin e njeriut.