BREAKING NEWS

Bien rastet e reja! Më shumë të shëruar se të infektuar, ja si paraqitet sot situata epidemiologjike në Shqipëri në 24 orët e fundit

Bien rastet e reja! Më shumë të shëruar se të
x

Gossip

Kur ishte 9 vjeçe shiste qumësht për të ndihmuar familjen, sot është me famë botërore, njihuni me historinë e rrallë të sopranos shqiptare

Kur ishte 9 vjeçe shiste qumësht për të ndihmuar familjen,

Elbenita Kajtazi, një ndër sopranot më të mira shqiptare ka rrëfyer historinë e saj prekëse të jetës. Përmes një postimi në Facebook, sopranoja ka rrëfyer se kur ishte vetëm 9 vjeçe shiste qumësht për të fituar para që të ndihmonte familjen nga ana ekonomike.

Elbenita publikoi një foto gjatë momentit që shiste qumësht dhe kujtoi këshillën që i dha sopranoja e famshme, Ermonela Jaho: "Asgjë nuk është e pamundur në këtë botë, dhe ju mund të arrini çdo ëndërr që keni"

Postimi i plotë i Elbenitës: Kjo jam unë me një shishe qumësht shumë të shijshëm në duar pesë muaj pas luftës në Mitrovicë-Kosovë, më 26.10.1999 në 08:09 të mëngjesit!

Do t’ju tregoj të gjithëve një histori të vogël! Para luftës ne kishim dy lopë të bukura dhe shisnim qumësht në lagje, sepse dy lopët e mia të bukura kishin qumështin më të mirë që ekziston dhe unë isha fëmija që ua shpërndaja qumështin fqinjëve tanë. Gjatë luftës ne ishim refugjatë në Shqipëri dhe natyrisht duhej të linim gjithçka që kishim pas, edhe dy lopët e mia të bukura që aq shumë i doja! I pashë për herë të fundit kur u larguam nga shtëpia dhe mendova se nuk do t’i shoh më kurrë, por unë dhe gjyshja ime i kërkonim kur u kthyem nga Shqipëria dhe kur lufta kishte mbaruar. Edhe sot që tregoj këtë histori nuk mund të besoj se i gjetëm!

Unë isha fëmija më i lumtur në tokë kur i gjetëm, kërceva nga gëzimi! Pas luftës, puna ime e vjetër u kthye, unë vazhdoja të jem vajza që shpërndanë qumështin dhe e doja punën time! Kur një shok më dërgoi këtë fotografi mbrëmë, unë qava shumë, u emocionova shumë dhe kujtova kohën e saktë dhe ditën dhe gjithçka që ndodhi atë ditë!

Ishte një pamje shumë e bukur për ta parë, për të më bërë gjithmonë të kujtoj se nga vij dhe të jem krenare për faktin se në të kaluarën isha një vajzë me ëndrra shumë të mëdha dhe gjithashtu kisha një punë për të shpërndarë qumësht dhe fituar para për të ndihmuar familjen time me atë punë, si një fëmijë 9 vjeç! Kush mendonte se do të bëhesha këngëtare e Operas… atëherë nuk kisha ide se çfarë ishte opera, më besoni!

Ermonela Jaho më tha një ditë se “asgjë nuk është e pamundur në këtë botë, dhe ju mund të arrini çdo ëndërr që keni”. Unë ende besoj në atë që ajo më tha.

Më të lexuarat