BREAKING NEWS

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që mund të përmbysë rezultatin në Shkodër

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që
x
BREAKING NEWS

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti që lë mandatin për t’u bërë kryebashkiak (Emri)

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti
x
BREAKING NEWS

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”, ish-deputeti plas deklaratën e fortë dhe bën denoncimin e bujshëm

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”,
x
BREAKING NEWS

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të policisë: Operacion i gabuar, ja çfarë duhej bërë

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të
x
BREAKING NEWS

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh detajet e forta nga atentati i Ylli Brahimit: Atentatorët bllokuan valët e kamerave

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa reagon për korrupsionin e ish-agjentit: Ka përpjekje për të njollosur Edi Ramën në SHBA

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa
x
BREAKING NEWS

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po luan me mendjen e Berishës, në momentin...

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po
x
BREAKING NEWS

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje nga hetimi: Ja çfarë pritet të ndodhë

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje
x

Gossip

Kush do të trashëgojë fustanin e nusërisë së Mbretëreshës Elizabeth?

Kush do të trashëgojë fustanin e nusërisë së

Mbretëresha dhe burri i saj Princi Philip patën një martesë të bukur mbretërore në vitin 1947, ku monarkia veshi një fustan nusërie mahnitëse Norman Hartnell.

Pas vdekjes së Madhërisë më 8 shtator, mendimet tani janë kthyer tek ajo që do të ndodhë me gjërat e saj më të çmuara, duke përfshirë fustanin e nusërisë dhe unazën e fejesës. Princesha Elizabeth, siç njihej në atë kohë, shkëmbeu betimet me Dukën e Edinburgut në Westminster Abbey të Londrës.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)

Monarkia kishte veshur një fustan prej sateni Duchesse të qëndisur me perla, fije argjendi dhe rruaza kristali, i cili u ble pas Luftës së Dytë Botërore.

Veshja mbretërore e dasmës u shfaq më vonë në ekspozitën e Pallatit Kensington “Një shekull i fustaneve të dasmës së Queens 1840 – 1947”, e ndjekur nga ekspozita e hapjes verore në Pallatin Buckingham për të shënuar përvjetorin e martesës së saj. Ai ishte projektuar për të mbajtur diamante të dorëzuara asaj nga nëna e saj dhe përmbante një gur të prerë brilant të rrethuar nga diamante më të vogla pavé.

Nëse Mbretëresha Elizabeth II lë fustanin e saj të nusërisë ose unazat e fejesës dhe martesës me familjen e saj, ato ka të ngjarë t’i dorëzohen një prej stërnipërve të saj të pamartuar. Nuk është hera e parë që një trashëgimi mbretërore u kalon anëtarëve të familjes nëse kujtojmë rastin e djalit të Princeshës Diana, Princit William, i cili i dha unazën prej safiri të nënës së tij të ndjerë gruas së tij, Princeshës së Uellsit.