BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x
BREAKING NEWS

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me Ramën në Sofje, Shqipëria ka probleme me...

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me
x

Gossip

Lajm i hidhur! Ndërron jetë aktori dhe regjisori i njohur, filmi i tij ishte prezantuar në Kanë (EMRI+FOTO)

Lajm i hidhur! Ndërron jetë aktori dhe regjisori i njohur, filmi i tij

Aktori dhe regjisori Ahmed Benaissa, i konsideruar si një figura më e madhe në teatrin dhe kinemanë algjeriane, i cili luajti në filmin “Goutte d’Or”, i prezantuar në Kanë, vdiq në moshën 78-vjeçare, njoftoi Ministria algjeriane e Kulturës.

Gjatë një karriere 50-vjeçare, e cila filloi në 1971, ai kishte luajtur në më shumë se 120 filma, përfshirë prodhime algjeriane të njohura ndërkombëtarisht si “Papicha”, “Le Sang des loups”, “De Hollywood à Tamanrasset” ose “Outlaw”.

Në një mesazh për familjen e të ndjerit të postuar të premten në Facebook, ministrja e Kulturës dhe Arteve, Soraya Mouloudji, shpreh keqardhjen për humbjen e një monumenti të kulturës algjeriane, i cili do të lërë një gjurmë të pashlyeshme në botën e kinemasë dhe teatrit algjerian.

Ai vdiq të premten në Kanë, para shfaqjes së filmit “Goutte d’or” të Clément Cogitore.

”I shkatërruar nga një sëmundje, ai do të riatdhesohet dhe do të varroset në Algjeri”, sipas djalit të tij, bëri të ditur agjencia zyrtare algjeriane e lajmeve, APS.

I lindur në vitin 1944 në Algjer, Ahmed Benaissa pati një nga karrierat më të pasura në teatrin dhe kinemanë algjeriane, duke bashkëpunuar me shumë regjisorë si Merzak Allouache dhe Rachid Bouchareb.

Aktori gjithashtu shfaqej shumë rregullisht në produksionet televizive algjeriane dhe franceze.

Lajm i hidhur! Ndërron jetë aktori dhe regjisori i njohur, filmi i tij

Më të lexuarat