BREAKING NEWS

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin Rama

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I qëndroi deklaratës për një rikthim të tij të mundshëm në krye të PD-së, Sali Berisha bën lëvizjen urgjente

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I
x
BREAKING NEWS

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet e rënda që po ndodhin në zgjedhjet për kryetarin e ri: Po fusin...

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet
x
BREAKING NEWS

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron çfarë do të ndodhë sot në zgjedhjet e PD-së, ka një mesazh të ‘koduar’ edhe për Berishën: Rama e...

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë zjarri, plagoset një i ri, policia zbardh ngjarjen e rëndë

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë
x
BREAKING NEWS

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për katharsis

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për
x
BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x

Gossip

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta aktorja që ka luajtur rolin legjendar të Hirushes

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta aktorja që ka luajtur rolin legjendar

Një lajm i trishtë ka ardhur për kinematografinë botërore. Është ndarë nga jeta aktorja çeke Libuse Safrankova, e njohur për rolin e saj në “Tre lajthi për Hirushen”. Ajo vdiq sot në moshën 68-vjeçare, raportoi CNN Prima News.

Në këtë film shumë popullor, i xhiruar në 1973 nga regjisori çek Vaclav Vorlicek, Sarankova luan një Hirushe shumë të re që vallëzon, gjuan me hark dhe ngjitet në pemë.

Aktorët gjermanë, si Carola Braunbock, Rolf Hoppe dhe Karin Lesch interpretuan gjithashtu role kryesore në këtë film, që transmetohet çdo Krishtlindje nga televizionet në Republikën Çeke, Gjermani, Norvegji, Sllovaki, Spanjë, Suedi dhe Zvicër.

Një pjesë e filmit u xhirua në kështjellën piktoreske Moritzburg, në Saksoni, ku, që nga viti 2009, mbahet një ekspozitë vjetore kushtuar këtij filmi.

Më të lexuarat