BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia me trupa ushtarake

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani gjerman për të ndryshuar politikën me “dy karrige” të Vuçiçit, këshilltari i Scholz “zbarkon” në rajon, del jashtë loje dhe “Ballkani i Hapur”

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani
x
BREAKING NEWS

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore” që do të përfshijë Rusinë dhe NATO

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja
x
BREAKING NEWS

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e armëve bërthamore, shpall zyrtarisht aneksimin e 4 rajoneve të pavarura të Ukrainës, SHBA e paralajmëron për pasoja katastrofike

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e
x

Gossip

Ndërron jetë papritur shkrimtarja e njohur, autore e librit trilogjisë më të shitur (Emri+Foto)

Ndërron jetë papritur shkrimtarja e njohur, autore e librit

Dame Hilary Mantel, autorja e trilogjisë më të shitur “Wolf Hall”, ka ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare. Agjencia letrare A M Heath dhe botuesi i saj HarperCollins njoftuan se shkrimtarja vdiq “papritmas dhe paqësisht” më 22 shtator, e rrethuar nga familjarët e saj dhe miqtë.

“Hilary Mantel ishte një nga romancieret më të mëdha angleze të këtij shekulli dhe veprat e saj konsiderohen klasike moderne. Ajo do t’w na mungojë shumë”, thuhet nw deklaratw.

Mantel ka lindur në Glossop, Derbyshire, Angli më 6 korrik 1952. Ajo studioi drejtësi në Shkollën Ekonomike të Londrës dhe Universitetin Sheffield.

Ajo ishte e punësuar si punonjëse sociale dhe jetoi në Botsvana për pesë vjet, ndjekur nga katër vjet në Arabinë Saudite, përpara se të kthehej në Britani në mesin e viteve 1980. Mantel u martua me gjeologun Gerald McEwen më 23 shtator 1972.

Në vitin 1990 ajo u zgjodh anëtare e Shoqërisë Mbretërore të Letërsisë, në vitin 2006 fitoi një CBE dhe në 2014 u emërua DBE.

Ajo shiti 2.5 milionë libra për 23.4 milionë paund përmes Nielsen BookScan TCM, me Wolf Hall ndër më të shiturit, me 1.09 milionë kopje të shitura në të gjitha botimet.

Shkrimtarja fitoi çmimin Man Booker Prize dy herë, për Wolf Hall dhe vazhdimin e tij, Bring Up the Bodies, i cili gjithashtu fitoi Costa Book of the Year në 2012.

Ndërron jetë papritur shkrimtarja e njohur, autore e librit