BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Gossip

Ofendoi me terma seksist Zhaklin Lekatarin në emision live, reagon zyrtarisht Bieta Sulo: U përzu nga emisioni një i ftuar që theu etikën!

Ofendoi me terma seksist Zhaklin Lekatarin në emision live, reagon

Pas jehonës që pati debati dhe përplasja verbale mes Olsi Jazexhi dhe Zhaklin Lekatari, Bieta Sulo bëri sot një deklaratë në nisje të emisionit.

“Debati në lidhje me poligjininë, i zhvilluar në “Ftesë në 5” në dy puntata javën që shkoi, pati një jehonë të madhe publike. Megjithëse e prisnim një jehonë të tillë, ajo i tejkaloi edhe parashikimet tona. Debati u zgjerua në rrjetet sociale, por edhe në bisedat e zakonshme të ndjekësve të emisionit në dy drejtime: poligjinia vetë, si dhe episodi aspak i bukur dhe aspak qytetar i përplasjes së ashpër verbale midis Olsi Jazexhiut dhe Zhaklinë Lekatarit.

Agresioni verbal i Jazexhiut ndaj Lekatarit, mori përgjigje të menjëhershme gjatë kohës së transmetimit të drejtpërdrejtë. Fillimisht Jazexhiut iu kërkua që të moderonte tonet e bisedës, më pas iu ul mikrofoni dhe në fund pasi iu bë thirrje që të kërkonte publikisht falje dhe ai nuk pranoi, iu ndërpre lidhja duke e nxjerrë jashtë emisionit.

Në Shqipëri, është bërë më se e zakonshme të shikojmë debate toksike, ku fyerjet fluturojnë sa nga një anë në anën tjetër dhe denigrimi i individit është kthyer në armë debati që ka zëvendësuar logjikën dhe argumentin. Për ne të “Ftesë në 5”, kjo është e papranueshme dhe është shkelje e standardit të komunikimit televiziv. Për këtë arsye si asnjëherë më parë në këtë vend dhe për herë të parë për një arsye të tillë, unë vendosa të largoj nga emisioni të ftuarin që u soll si agresor, pasi disa herë iu bë thirrje të moderohej dhe iu dha mundësia të kërkonte ndjesë përgjatë transmetimit te drejtpërdrejtë.

Ngjarja dhe debati qoftë edhe i ashpër në studio, në bindjen time është në interes jo vetëm të suksesit të emisionit, por mbi te gjitha të emancipimit të një shoqërie ku bashkëjetesa e ideve të ndryshme dhe pse jo edhe të kundërta, është një normë, dhe jo një përjashtim.

Në bindjen time debati kultivon tolerancën. I vetmi qëndrim intolerant imi dhe televizionit ku unë punoj, është ai ndaj denigrimit të personalitetit. Besoj që edhe kjo ngjarje e javës që shkoi e vërteton këtë. Faleminderit.”

Pasi dënoi gjuhën e Olsi Jazexhi gjatë transmetimit ‘live’, Bieta bëri edhe një reagim në rrjetet sociale pas përfundimit të emisionit, ku përforcoi qëndrimin e saj kundër dhunimit dhe uljes së figurës së gruas.