BREAKING NEWS

“Do të vëmë bombën kudo që të jesh"/ Kërcënohet me jetë drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Prokuroria e Tiranës vihet menjëherë në lëvizje, zbardhet SMS-ja e rëndë

“Do të vëmë bombën kudo që të jesh"/
x

Gossip

Përhapja e mutacionit të rrezikshëm të Covid-19, eksperti britanik ngreh alarmin: Ja çfarë do ndodhë në gjashtë muajt e ardhshëm

Përhapja e mutacionit të rrezikshëm të Covid-19, eksperti

Anglia mund të rikthejë sërish masat izoluese në disa rajone. Sipas TheGuardian, mutacioni brazilian i Covdit-19, i identifikuar edhe në Britania është kthyer në një shqetësim.

Graham Medley, profesor i modelimit të sëmundjeve infektive në Shkollën e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër dhe kryetar i Grupit Shkencor të Gripit Pandemik për Modelimin (SPI-M – një nën-grup i Sage, Grupi Këshillimor Shkencor i Emergjencave), ka thënë se zbulimi i variantit brazilian, do të bëj që Britania në kohën që po shkon para duke vendosur një lehtësim të masave, mund të kthehet sërish në izolim.

“Ishte një variant shqetësimi,  por ne do të ballafaqohemi me to në gjashtë muajt e ardhshëm ndërsa shkojmë drejt masave relaksuese,  do të ketë sfida gjatë rrugës  dhe ekziston gjithmonë rreziku që ne mund të duhet të shkojmë prapa dhe kjo është ajo që askush nuk dëshiron të bëjë është që në të vërtetë të hapet dhe pastaj duhet të mbyllet përsëri,”-ka thënë ai.

Ai gjithashtu sugjeroi që qeveria duhet të vendos masat të ndryshme izoluese nëpër rajone, pasi sipas tij numri i infektimeve nuk është i njëjtë në të gjitha vendet.

“Ne tashmë jemi duke parë dhe kur të fillojmë të hapemi do të shohim më shumë, variacion. Ne do të duhet të shohim ato variacione rajonale sepse ato ka të ngjarë të jenë po aq të mëdha sa ishin verën e kaluar dhe në vjeshtë. Plani i Boris Johnson për lehtësimin e kufizimeve të bllokimit në Angli bazohet në premisën që të gjitha pjesët e vendit do të  kenë masa lehtësuese. Johnson ka argumentuar se një qasje kombëtare është e justifikuar sepse situata Covid është e ngjashme në të gjitha rajonet e Anglisë. Por në konferencën për shtyp të Doëning Street të Premten qeveria paraqiti një diapozitiv që tregon se në 20% të zonave të autoritetit lokal anglez Rastet e Covid po rriten,”-“-ka thënë ai.

Më të lexuarat