Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Princ Harry dhe Meghan Markle marrin një ‘shqiptare’ në krye të stafit të tyre, kush është gruaja që flet shqip dhe ka në dorë familjen e re mbretërore

Postuar: 24/08/2019 - 10:35

Meghan dhe Princ Harry kanë kaluar muajt e fundit duke emëruar anëtarët e rinj të stafit të tyre pas ndarjes së tyre nga “The Royal Foundation” dhe përpara krijimit të fondacionit të tyre të ri bamirës, ‘​​Sussex Royal’.

Kjo është një kohë jashtëzakonisht e ngarkuar për Meghan dhe Harry – jo vetëm që ata mirëpritën fëmijën Archie Harrison në maj, por ata gjithashtu po përgatiten për një turne në Afrikën e Jugut në tetor. Ata do të marrin Archie me vete dhe Harry do të bëjë ndalesa solo shtesë në Botsvana, Angola dhe Malawi. Kështu që ata do të kenë nevojë për një ekip të fortë rreth tyre!

Në fillim të këtij muaji, Duka dhe Dukesha e Sussex njoftoi se Fiona Mcilwham ishte bashkuar me stafin e tyre si sekretare e tyre të re private. Fiona është e fundit që i bashkohet ekipit të çiftit, i cili përbëhet tërësisht nga gra .

Por kush po punon për ta?

Sigurisht, Meghan është amerikane dhe Harry është britanik, kështu që nuk duhet të jetë befasuese që ekipi i tyre paraqet sulmues të rëndë të PR me përvojë të madhe në politikë nga të dy vendet.

Mirëpo vëmendjen e të gjithëve ne e ka tërhequr Fiona Mcilwham, e cila më parë  ka qenë ambasadore britanike në Shqipëri, e emërua në 2009 kur ishte vetëm 35 vjeç. Sipas Daily Mail, ajo flet rrjedhshëm frëngjisht dhe shqip, dhe është specializuar në “Sigurinë ndërkombëtare, qeverisjen dhe çështjet pas konfliktit”. Ajo do të zëvendësojë Samantha Cohen, ish ndihmës sekretaren private të Mbretëreshës, e cila ishte përgjegjëse për trajnimin mbretëror të Meghan.

Fiona e quan veten një “wannabe supermum” dhe burri i saj është Daniel Korski, i cili ka punuar për ish-kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar David Cameron. Ajo do të jetë me Harry, Meghan dhe Archie kur të vizitojnë Afrikën e Jugut në Tetor.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 17:37

Këngëtari Flori Mumajesi së fundmi ai ka publikuar këngën e tij më të re ‘Thjesht të du’ e cila është pritur shumë mirë nga fansat.

Postuar: 18/11/2019 - 15:37

Shkrimtari dhe autori i këngëve shumë i njohur Agim Doçi së fundmi i është shtuar listës së pakën

Postuar: 18/11/2019 - 15:19

Mbrëmë u inagurua stadiumi më i ri në Shqipëri “Air Albania Stadium” me përballjen e

Postuar: 18/11/2019 - 14:37

Shumë mund të jenë skeptik, nëse mund të bëhesh i pasur me punë, kjo gjë ka ndodhur edhe me moder

Postuar: 18/11/2019 - 13:51

Fundjavën që lamë pas Rudina Dembacaj pranoi divorcin nga bashëkshorti dhe u konfirmua lidhja e s

Postuar: 18/11/2019 - 13:49

Këngëtarja shqiptare që jeton dhe vepron në Zvicër, Albana Azizi, ka irrituar publikun dhe mediet

Postuar: 18/11/2019 - 13:36

Një vit më parë, këngëtarja e njohur Eneda Tarifa u divorcua nga bashkëshorti i saj, Erjon Zalosh