Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Rebelohet” Rovena Dilo, tregon arsyen pse dëgjohet më shumë muzikë skarco: Halabakët po ushqejnë me muzikë banale tregun muzikor shqiptar

Postuar: 22/10/2019 - 14:47

E ftuar në emisionin “Rreze Dielli”, Rovena Dilo foli së bashku me dy bashkëpunëtorët e saj Hit Man dhe Rolla, rreth këngës “Cinderella”, me të cilën do të konkurojë këtë vit në Këngën Magjike. Rovena deklaron se tregu muzikor shqiptar është i keq-orientuar.

E pyetur se cili është bashkëpunimi më i suksesshëm, me Produkt 28 vite më parë apo Hit Man dhe Rolla, ajo ‘refuzon’ të përgjigjet drejtpërdrejtë, por thotë së kur rritesh gjërat bëhen më të bukura.

“Kur rritesh gjërat bëhen më të bukura. Jam në një moment shumë të mirë, jam e lumtur që kam gjetur dy djemtë si bashkëpunëtorë. Një kritikë që na bëjnë neve brezit të fortë të këngës moderne shqiptare të pas viteve '90 është që prodhojmë shumë pak këngë. Kjo është një arsye më shumë që në treg dëgjohet muzikë skarco. Këto këngë edukojnë tregun tonë jo fort të orientuar mirë. Por brezi nuk duhet të edukohet kështu. Psh Greqia e ka shumë të fortë strukturën edukatore muzikore, ka traditë në muzikë. Kurse këtu futet një ‘halabak’ duke kënduar dhe edukon me tmerr muzikal, me muzikë banale fëmijët. Muzika është ushqimi kryesor i shpirtit!” shprehet këngëtarja.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 22:14

Puntata e sotme e emisionit “Zone e Lirë” ka nisur me një lajm të papritur, të cilin e ka dhënë vetë drejtuesi Arian Çani.

Postuar: 15/11/2019 - 21:25

Aktori i humorit Bes Kallaku ishte i ftuar në emisionin e pasdites me Rudina Magjistarit ku ka fo

Postuar: 15/11/2019 - 16:23

Sheshi qendror e Shën Petersburg ka parë shumë revolucione, parada dhe evente historike, por ta

Postuar: 15/11/2019 - 13:55

Aktori, Rezart Veleshnja ka publikuar një video në ‘Instastory’ ku shihet me sy të nx

Postuar: 15/11/2019 - 13:27

Moderatorja Fatma Methasani  dhe kuzhinieri i famshëm, Alfio Rrotani shumë shpejt do të bëhe

Postuar: 15/11/2019 - 12:33

Pak muaj më parë mediat zbuluan se këngëtarja shumë e dashur për publikun, Rovena Dilo i ka dhënë

Postuar: 15/11/2019 - 12:13

Armina Mevlani është shumë aktive në rrjetet sociale nga ku ndan me fansat e saj një pjesë të mom