BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x
BREAKING NEWS

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me lot në sy mban fjalimin drithërues dhe zbulon vendimin që ka marrë: Do plotësoj porosinë e babait!

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me
x
BREAKING NEWS

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi i jashtëzakonshën i PS, ja kush e shoqëronte kryeministrin Rama në momentin e hyrjes dhe gjesti i tij që tërhoqi vëmendjen (VIDEO-LIVE)

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi  i jashtëzakonshën i PS, ja kush e
x
BREAKING NEWS

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e Shëndetësisë jep lajmin e mirë, ja sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit (Harta e shpërndarjes)

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e
x
BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x

Gossip

Shpallet fituesi i festivalit të RTSH-së, ja kush është artistja që do përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2021

Shpallet fituesi i festivalit të RTSH-së, ja kush është

Anxhela Peristeri është shpallur fituese e festivalit kombëtar të Radio Televizionit Shqiptar. Me këngën "Karma", Anxhela do të jetë përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovision në 18 deri 22 maj 2021 në Holandë.  Këngëtarja ka marrë 322 pikë nga votimi i 11 pjesëtarëve të jurisë së festivalit kombëtar të Radio Televizionit Shqiptar.

Peristeri la pas  Viktor Tahiraj me këngën "Nënë" me 266 pikë dhe Gjergj Kaçinarin "Më jep jetë" me 245 pikë. Juria e përbërë nga Shefqet Aliu, Osman Mula, Spartak Tili, Erjon Sheme, Ruzhdi Keraj, Miron Kotani, Jaho Margjekaj, Kozma Dushi, Enver Shëngjergji, At Spiro Katundi dhe Rudolf Marku ndau për pjesëmarrësit edhe disa çmime që lidhen me garën muzikore të vitit, i cili këtë vit u zhvilluar "on-line".

Shpallet fituesi i festivalit të RTSH-së, ja kush është

Juria pasi i degjoi audio të gjitha këngët e plota si dhe ridëgjoi live në piano të gjitha këngët të luajtura nga Genti Rushi vendosi:

1.Çmimi i "Karieres"- I jepet kompozitorit Flamur Shehu per pjesmarrjen me te madhe si kompozitor ne Festival nder vite.

2.Çmimi "Poezia me e mire" - I jepet z.Pandi Laco per tekstin e kenges "Peng" kenduar nga Davis Xherahu.

3.Çmimi "Muzika me e mire" - i jepet dirigjentit Grid Kraja per kompozimin e kenges

" Valixhja e Kujtimit"

4.Çmimi " Orkestrimi me i mire"- I jepet kenges " Vallja e jetes" kenduar nga Kastro Ziso.

5.Çmimi I kritikes- I jepet kenges " Nene" kenduar nga Viktor Tahiraj me muzike te Artur Dhamos.

6.Çmimi " Interpretimi me i mire"- pas debatesh te forta Juria vendosi te mos e shpalle tani per tani fituesin por me vone pasi te shohe dal vivo performancen ne Festival , pasi jane me pike te barabarta dy kengetare:

1.Anxhela Peristeri

2.Kamela Islamaj.

 

Më të lexuarat