Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si asnjëherë më parë, Gëzim Nika zbulon sekretin e suksesit të tij. Si e ndihmoi ish-ministri?

Postuar: 19/05/2019 - 09:44

Gëzim Nika është një ndër këngëtaret më të dashur për publikun shqiptar. Dhe nëse kujtojmë atë me siguri në mendje na vjen menjëherë kënga "Shqipëri o nëna ime".

I ftuar në emisionin "Mos i fol shoferit" në RTV Ora, ai zbuloi për herë të parë se si lindi ideja e kësaj kënge të kënduar shumë vite më parë.

"Kjo këngë është kënduar në një festival ndërkombëtar. E kemi filluar në Tropojë, dy ditë pa u nis për festival. Është mbyllur pa u bërë refreni. Kurse gjatë rrugës me traget Durrës-Trieste është krijuar refreni.  Më thotë Kolë Susa, kompozitori, ishte ora 1 e ditës, shumë nxehtë. I them shkojmë hamë drekë te shtëpia ime dhe kemi në 4 prova. Jo tha, do bëjmë një këngë. O do të qeshin të gjithë me neve, o do të jetë kënga më e bukur shqiptare. Hapi pianon. E bëri atë pjesën "Kur dëgjon zanin e nanës", e shkruajti dhe e futi në xhep. Pas 3-4 ditësh u nisëm për Durrës. Kur hipëm në traget, merr fizarmonikën Kola dhe duke iu larguar Durrësit bëri pjesën "Shqipëri o nëna ime". Aty ishte një miku jonë, ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafai dhe i thotë, na fol me italianët të gjejnë një dhomë se do montojmë një këngë. Më pas shkuam në Zvicër, si do ja vendosim emrin, thamë mërgimtari.

Nuk isha i sigurtë në këngë se ishte hera e parë që e këndoja në skenë. Një gjë më bëri përshtypje se sa bëra recitativin, kishte shumë njerëz, u ndërpre kënga. U ndërpre me duartrokitje. Ishin pak të çuditshme se filluan: "Parti Enver, Enver Hoxha". Unë rrija si i ngrirë se nuk futesha dot. Dikur u kthyen, Kosovë, Republikë. Dikur hyra dhe thashë 'Kam ndërmend ditë e natë'.

E çuditshmja është se publiku e kapi refrenin shumë shpejt. E quaj veten me fat që e kam patur për herë të parë", tha ai.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 09/12/2019 - 13:03

Modelja e njohur Kejvina Kthella ishte e ftuar në emisionin "E diell" ku i është përgjigjur pyetjeve të Edi Manushit, ku nder te tjera gazetari e ka pyetur ish-velinën e “Xing me Ermalin” nëse në

Postuar: 09/12/2019 - 12:03

Blogerja Armina Mevlani teksa i është përgjigjur disa pyetjeve të ndjekësve të saj në Instastory,

Postuar: 09/12/2019 - 11:06

Në media është përfolur për përplasje mes Ardit Gjebreas në njërën anë dhe Vera Grabockës e Alket

Postuar: 09/12/2019 - 09:15

Këngëtarja Eneda Tarifa u shpall fituese me këngën ‘Ma zgjat dorën’, një kompozim i F

Postuar: 09/12/2019 - 08:31

Kejvina Kthjella, velinë në një emision televiziv, dhe tashmë modele rezultoi se kishte kontakte