BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x
BREAKING NEWS

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart Taçit? Braçe shpërthen i revoltuar dhe “hedh topin” tek Arben Ahmetaj: Unë siguroj dokumentin e plotë dhe në atë datë unë kam qenë vetëm deputet

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart
x

Gossip

“S’mund të jetë më si 20 vite më parë”, Mbretëresha merr vendimin e papritur në minutat e fundit, çfarë ka ndodhur?

“S’mund të jetë më si 20 vite më

Mbretëresha e Anglisë ishte mbrëmë “pa qejf” dhe nën urdhrat e mjekut për të pushuar pasi ndërmori 19 angazhime zyrtare që nga fillimi i muajit Tetor.

Megjithëse ndihmësit mbretërorë theksuan se nuk kishte asnjë arsye për alarm në lidhje me shëndetin e mbretëreshës 95-vjeçare, ata u detyruan të anulojnë një vizitë dy-ditore në Irlandën e Veriut që ishte parashikuar të mbahej dje.

Vendimi ishte i minutave të fundit, ndërkohë që në Irlandë ishin bërë të gjitha përgatitjet për pritjen e mbretëreshës. Buckingham Palace tha se mbretëresha ishte në ‘shpirt të mirë’, por besohet se mjeku i saj e urdhëroi atë të pushonte pas një morie angazhimesh pune këtë muaj.

Duke përfshirë kthimin e saj nga Balmoral, ku kaloi verën, Mbretëresha ka udhëtuar gati 1.000 kilometra që nga fillimi i tetorit. Javën e kaluar, ajo u detyrua të fillonte të përdorte një shkop ecjeje në publik për herë të parë, një kujtesë e fortë e viteve që ajo mban mbi supet e saj.

Një zëdhënës i Pallatit Buckingham tha: “Mbretëresha ka pranuar me ngurrim këshillën mjekësore për të pushuar gjatë ditëve të ardhshme. Madhëria e saj është me humor të mirë dhe është e zhgënjyer që nuk do të jetë më në gjendje të vizitojë Irlandën e Veriut. Mbretëresha u dërgon urimet më të përzemërta njerëzve të Irlandës Veriore dhe mezi pret të vizitojë në të ardhmen”. 

Burimet mbretërore i thanë Daily Mail se nuk kishte arsye për shqetësim dhe theksuan se vendimi ishte marrë thjesht si një masë ‘paraprake’. Nuk ka informacione që Mbretëresha ishte sëmurë dhe u kuptua që vendimi i saj nuk ishte i lidhur me Covid. Kuptohet që ajo ka marrë dozat e vaksinës anticovid.

Të martën ajo priti një samit për investitorët dhe politikanët globalë në Kështjellën Ëindsor, duke qëndruar në këmbë dhe duke shtrënguar duart për rreth 40 minuta.

Një burim tha se ajo ishte në “formë të shkëlqyer”, duke mirëpritur mysafirë, përfshirë themeluesin e Microsoft Bill Gates dhe të dërguarin presidencial amerikan John Kerry.

Është shumë e pazakontë që një angazhim kaq i madh, sa vizita në Irlandën e Veriut të anulohet në minutën e fundit, duke sugjeruar se stafi nuk po rrezikon me shëndetin e kreut të shtetit, edhe nëse është thjesht paraprake.

Komentatori mbretëror Joe Little tha se mosha e Mbretëreshës nënkuptonte se anulimet e minutës së fundit mund të bëhen më të shpeshta. Redaktori menaxhues i revistës Majesty tha: ‘Kur të arrini moshën 95 vjeç dhe keni një rol të tillë si Mbretëresha, ka një pashmangshmëri në lidhje me anulimet e minutës së fundit. Fatkeqësisht, mendoj se kështu do të duhet të jetë herë pas here.’

Ai shtoi: “Mendërisht, Mbretëresha është e mprehtë si kurrë më parë dhe kur ajo mban fjalime ajo flet mirë. Herë pas here do të ketë këtë kujtesë se ajo është 95 vjeç dhe nuk mund të bëjë atë që pritej prej saj dhjetë, 20 vjet më parë.’

Mbretëresha pritet të pushojë në Kështjellën Windsor dhe ndihmësit thanë se nuk kishte në plan të anulonte pjesëmarrjen e saj në ngjarjet për samitin e OKB -së për klimën në Glasgoë në fund të këtij muaji.

Ajo ka të ngjarë të vazhdojë të mbajë takime private në Kështjellën Ëindsor javën e ardhshme, por nuk ka angazhime publike.

Këshillat e mjekut të saj do të forcojnë thirrjet që ajo dhe këshilltarët e saj të rishqyrtojnë numrin e angazhimeve që ajo ndërmerr. Ajo ka bërë ‘rregullime’ të orarit dhe ka dorëzuar detyra publike më të vështira, siç janë investimet, për anëtarët e tjerë të familjes mbretërore.

Por ka disa detyra që mund t’i kryejë vetëm monarku në fuqi. Javët e fundit ajo ka udhëtuar në Holyrood dhe Cardiff për të marrë pjesë në hapjen e Parlamentit Skocez dhe Uells, ka marrë pjesë në një mbjellje pemësh në Balmoral dhe ka nisur stafetën e shkopit të Lojërave të Commonëealth në Pallatin Buckingham.

Më të lexuarat