Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Të famshmit që kanë vdekur nga SIDA

Postuar: 12/03/2018 - 09:08

SIDA është ndër sëmundjet më vdekjeprurëse në botë dhe shkaktohet nga një virus i quajtur HIV. Personi i parë u infektua me këtë virus mendohet se ka qenë 30 vite më parë dhe që atëherë 36 milionë njerëz kanë vdekur nga SIDA. Virusi HIV sulmon sistemin imunitar duke e dobësuar duke e çuar deri në vdekje. Nga  kjo sëmundje vdekjeprurëse kanë vdekur shumë persona mes tyre dhe VIP-a ndërkombëtarë. Basketbollisti Magic Johnson i diagnostikuar me HIV por jeton ende. Lojtari i tenisit Arthur Ashe, ndërroi jetë në vitin 1993, më moshën 50 vjeçare nga AIDS. Grafisti amerikan Keith Haring u nda nga jeta në moshën 29 vjeçare. Reperi i njohur Eazy-E u infektua me AIDS e cila dhe i mori jetën në moshën 31 vjeçare. Në moshën 29 vjeçare ndahet nga jeta dhe aktori Timothy Patrick Murphy, për shkak të këtij virusi. Aktroi Brad Davis e mbajti të fshehtë nga publiku infektimin me SIDA, u nda nga jeta në moshën 42 vjeçare. Aktori Rock Hudson u infektua me HIV gjatë një transfuzimi gjaku, u nda nga jeta në moshën 60 vjeçare. Pedro Pablo Zamora ishte ndër të parët persona që e pranoi publikisht se ishte gey, ai u nda nga jeta në moshën 22 vjeçare.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2018 - 09:48

Sipas website Radar Online, Angelina Jolie është në një lidhje dashurie me kolegun Garret Hedlund. Të dy janë njohur gjatë xhirimeve të “Unbroken” në 2014, një film i drejtuar nga vetë Jolie, në atë kohë ende e martuar me Brad Pitt.

Postuar: 16/03/2018 - 21:49

Duket se një aksident i ka kushtuar shumë Veselit ndërsa mësohet se do t’i nënshtrohet një operacioni mëngjesin e nesërm.

Postuar: 15/03/2018 - 22:44

Gjatë Ditës së Verës, megjithatë është përpjekur Linda Rama, nuk ia ka dalë të fshehë pamjen e djalit të vogël, Zahos.

Postuar: 15/03/2018 - 20:40

Të gjithë jemi kuriozë të dimë se çfarë po ndodh me jetën e personave të famshëm, sidomos kur bëhet fjalë për moshën e tyre. Sa vjeç janë? Kur e festuan ditëlindjen?

Postuar: 15/03/2018 - 13:00

Në përgjithësi gjyshet janë streha e ngrohtë e nipërve dhe mbesave.

Postuar: 15/03/2018 - 12:01

Era Istrefi arriti një sukses të madh në tregun ndërkombëtar pas publikimit të këngës së saj 'BonBon'.Dhe këngët e saj janë kthyer në hite.Por këngëtarja shqiptare nuk d

Postuar: 14/03/2018 - 14:25

Vogëlushi 6-vjeç Dionis Senjo është shqiptari i parë i pranuar në Organizatën Botërore të Gjenive.