Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Trump me dorë të fortë merr vendimin e pakthyeshëm, kërcënon me dëbimin e miliona emigrantëve: Nga java e ardhshme…

Postuar: 18/06/2019 - 10:18

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me dëbimin e miliona njerëzve që jetojnë ilegalisht në SHBA.

Në një seri postimesh në Twitter, Trump tha se zyrtarët e migracionit do të nisin, javën e ardhshme, procesin për “largimin e miliona të huajve të paligjshëm, që kanë gjetur rrugën për të hyrë në Shtetet e Bashkuara”.

“Ata do të dëbohen sa më shpejt”, tha Trump.

1

SHBA-ja përballet me një fluks të madh migrantësh nga Guatemala, Salvadori, Nikaragua dhe shtete të tjera më të varfra të Amerikës Qendrore, raporton Rel.

Numri i tyre thuhet se i ka tejkaluar kapacitetet e autoriteteve amerikane për të akomoduar dhe përpunuar të dhënat.

Migrimi ka qenë temë qendrore e fushatës së Trumpit në vitin 2016.

Trump pritet të shpallë sot kandidaturën për rizgjedhje në vitin 2020 dhe migrimi pritet të dominojë sërish fushatën.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2019 - 23:00

Në debatin për Festivalin e RTSH është përfshirë sot dhe Redon Makashi, duke thënë se e kanë përzënë me urdhër nga lart.

Postuar: 12/12/2019 - 20:06

Gazetarja Erjona Rusi ka treguar një episod të dhimshëm që i ka ndodhur në jetën e saj, gjatë koh

Postuar: 12/12/2019 - 18:44

Shmangia e një pyetje të sikletshme mund t’i ketë kushtuar “shtrenjtë” tllin të

Postuar: 12/12/2019 - 18:26

Burime bëjnë me dije se pas pesë sezonesh emisioni “Në shtëpinë tonë” nuk do të shfaq

Postuar: 12/12/2019 - 17:55

Sopranoja e njohur Inva Mula e ftuar tek Rudina tregoi mes emocionesh përjetimin e tërmetit të 26

Postuar: 12/12/2019 - 17:04

Në një rrëfim të sinqertë, gra dhe vajza personalitete të medias dhe të tjera, treguan për UNDP A

Postuar: 12/12/2019 - 15:33

Bora Zemani, një nga moderatoret simpatike të ekranit shqiptar, e ka zyrtarizuar lidhjen e saj të