BREAKING NEWS

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas deklaratën dhe zbardh prapaskenat

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas
x
BREAKING NEWS

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e forta për kokainën në Fier: Drejtuesit s’jetojnë dot më të qetë

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë kishte në Shqipëri, ishte destinuar për...

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë
x
BREAKING NEWS

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe paralajmëron: Grupet po sofistikohen, SPAK punon me standard të dyfishtë

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do votoj asnjë në primare, opozita po shkon drejt turpërimit

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do
x
BREAKING NEWS

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi për të uruar Pavarësinë e Shqipërisë (VIDEO)

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi
x
BREAKING NEWS

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri shqiptar, zbardhen detajet (EMRI)

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri
x
BREAKING NEWS

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një të tillë, kurrë mos iu afroni, përcilleni me përbuzje dhe përçmim

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një
x

Gossip

"U mendova gjatë para se ta bëja këtë postim"/ Doli për darkë me parterin e saj, opinionistja e 'Përputhen' Neda Balluku acarohet keq me veprimin e kamarieres në Tiranë (FOTO)

"U mendova gjatë para se ta bëja këtë postim"/

Një nga marrëdhëniet më të diskutuara të vitet 2010-2011 kanë qenë çifti Neda-Ogren. Neda Karafili dhe Ogren Balluku u martuan verën e 2015-ës dhe sot janë prindër të dy djemve, Serzh dhe Zai. Çifti u njohën para gjithë publikut pasi lidhja e tyre ndodhi në reality show-n “Big Brother” ne edicionin e 4.

Shumë aktive në Instagramin e saj, ku herë pas here ngre zërin për kauza të ndryshme, Neda së fundmi ka reaguar për një “fenomen” që i ndodh gjithmonë.

Ajo rrëfen në postimin e saj se si i ndodh gjithmonë që kur ajo porosit alkool dhe bashkëshorti i saj jo, porosia alkolike i serviret gjithmonë atij.

“Përse kamarierët/et e Tiranës supozojnë se alkoli është i burrit dhe jo i gruas?

Përse kaq e vështirë është që porositë të mos shërbehen në bazë të stereotipizimit gjinor që “femrat nuk pinë alkol se s’janë burra”?”, shkruan ndër të tjera Neda Balluku.

Më ndodh njëqind përqind të herëve që kur dal për një darkë, për një gotë apo për një aperitiv me bashkëshortin tim, porosia ime që mund të jetë alkolike dhe e tij jo, do t’i shërbehet atij dhe jo mua.

U mendova gjatë para se ta bëja këtë postim dhe sigurisht dua të shkruaj që alkoli krijon varësi dhe dëmton rëndë shëndetin e duhet konsumuar në mënyrë të përgjegjshme; por përse kamarierët/et e Tiranës supozojnë se alkoli është i burrit dhe jo i gruas?

Përse kaq e vështirë është që porositë të mos shërbehen në bazë të stereotipizimit gjinor që “femrat nuk pinë alkol se s’janë burra”?

Jo s’jam burrë. Po, birra është e imja! A mund të pyesni ju lutem se e kujt është porosia? Dhe të mos më duhet përherë të bëj ndërrimin e vendeve, të merrem me ironitë e përhershme të tavolinës dhe të normalizoni faktin që dhe ne gratë konsumojmë alkol? Dhe na shijon. Dhe megjithatë kemi probabilitet më të ulët për t’u ngjitur në timon apo për të shkaktuar aksidente.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Neda Balluku (@nedaballuku)