Lajme të tjera
BREAKING NEWS

‘Ilir Meta kërcënon kryeministrin me vrasje’, Frrok Çupi lëshon ‘bombën’: Presidentit t’i hiqet …

‘Ilir Meta kërcënon kryeministrin me vrasje’, Frrok
x

Gossip

Vendimi që ‘tronditi’ familjen mbretërore, Princ Harry-n dhe Meghan i pret sfida e radhës/ A do të trajtohen si emigrantët e tjerë në Kanada?

Vendimi që ‘tronditi’ familjen mbretërore, Princ Harry-n

Banorët e ishullit Vancouver thonë që bukuria e saj e thyer dhe qetësia e bëjnë atë një nga vendet më të mira për të jetuar në Kanada.

Gjatë Krishtlindjes, Duka dhe Dukesha e Sussex morën me qira një rezidencë në Saanich-in e Veriut, dhe Markle është parë përsëri atje këtë javë.

Por njerëzit këtu gjithashtu e kuptojnë çiftin që duan të kenë pak paqe dhe qetësi që është atje, ka shkruar “The Guardian”.

John Horgan, kryeministri i Kolumbisë Britanike tha se ai ishte ‘budalla’ me perspektivën e lëvizjes së Sussexes.

Gjithashtu ka shfaqur një rrymë skepticizmi në të gjithë vendin, pasi kanadezët fillojnë të llogaritin kostot e mundshme të jetesës mbretërore midis tyre.

Një fokus për pakënaqësinë është kostoja e mundshme e detajeve të gjera të sigurisë që çifti do të kërkonte: vlerësimet kanë filluar nga 1 milion dollarë amerikanë,  në më shumë se 7.7 milion dollarë amerikanë çdo vit.

"Kanadezët nuk kanë oreks për të marrë atë faturë",  tha Shachi Kurl, drejtor ekzekutiv në Institutin Angus Reid, firma e votimit e të cilit zbuloi se gati tre të katërtat e kanadezëve ishin të pakënaqur me perspektivën e dollarëve të taksave që financojnë sigurinë mbretërore.

Gjatë vizitave mbretërore, qeveria kanadeze mbështet projektligjin.

Por kanë lindur pyetje nëse çifti tani do të kualifikohej për mbrojtje zyrtare.

Të tjerët kanë pyetur nëse çifti do të përballet me të njëjtin trajtim si emigrantët e tjerë të ardhshëm.

"Harry do të kalojë një kohë shumë të vështirë",  tha Mario Bellissimo, një avokat nga Toronto me avokat, i cili tha se ndikon mosha e princit, 35 vjeç dhe mungesa e arsimit pas sekondar.

"Kjo mund të befasojë njerëzit, por Meghan ka të ngjarë të jetë kërkuesja kryesore dhe jo Harry. Meghan jetoi në Toronto për disa vjet, duke filmuar shfaqjen Suits që e bën atë një kandidate për vetë-punësim, me burrin dhe djalin e saj ndoshta të përfshirë si të varur nga aplikimi i saj”, është shprehur ai.

Kanadezët e natyralizuar betohen për besnikëri ndaj Mbretëreshës.

Sondazhet tregojnë se kanadezët janë të ndarë në pyetjen nëse do të vazhdojnë me monarkinë, por votimi i fundit tregon se 45% e publikut dëshiron të heqë dorë nga kjo.

Madje edhe ata që mbështesin institucionin kanë rënë në mendimin e faktit që anëtarët e familjes mbretërore të jetojnë në vend.

"Kanadaja mirëpret njerëz të të gjitha besimeve, kombësive dhe racave, por nëse jeni anëtar i lartë i Familjes sonë Mbretërore, ky vend nuk mund të bëhet shtëpia juaj",  tha një editorial në qendrën e djathtë Globe dhe Mail këtë javë.

Kundërshtimi i gazetës për këtë veprim nuk ishte një argument për t'u bërë republikë, por për ruajtjen e monarkisë unike dhe shumë të suksesshme të Kanadasë, një institucion më simbolik sesa i mirëfilltë.

Pas kthimit në ishullin Vancouver, Rogers tha se mund të shihte pse komuniteti i saj do të bënte një përshtatje të mirë për familjen e re.

Më të lexuarat