Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vetëm 7 gra në botë mund të vishen me të bardha përpara Papës, zbuloni kush janë ato

Postuar: 21/05/2019 - 19:01

Pakkush është në dijeni që  kur takon Papën ekziston një kod i caktuar veshjeje.Njësoj si në të gjitha kishat katolike, shpatullat duhet të jenë të mbuluara dhe fundi asnjëherë mbi gju. Edhe për meshkujt ekzistojnë disa rregulla për t’u zbatuar por asnjëra nuk është aq e veçantë sa moslejimi i ngjyrës së bardhë, për femrat.

Kohët e fundit, Papa Françesku po përpiqet që ta modernizojë kishën, ta bëjë figuriën e jezusit ‘humane’, të jetë më afër njerëzve. Mirëpo, disa gjëra nuk ka mundur t'i ndryshoj dhe një prej tyre është moslejimi i veshjes së bardhë të grave përpara tij.
 
Nga e gjithë bota, vetë 7 gra mund të vishen me këtë ngjyrë kur e takojnë. Përjashtimet janë: Princesha Charlene e Monacos; Mbretëresha Sofia e Spanjës, mbretëresha Matilde e Belgjikës; Dukesha Maria Teresa e Luksemburgut, mbretëresha Paola e Belgjikës; princesha Marina e Napolit. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/09/2019 - 15:11

Isaac Carew është në një lidhje të re. Ndarja e Duas nga i dashuri i saj prej vjetësh ka befasuar të gjithë, ndërsa më shumë na ka befasuar lidhja e saj që është konfirmuar shuë shpejt pas ndarjes nga Isaac.

Postuar: 17/09/2019 - 14:55

Aktori i humorit Ermal Mamaqi prej ditësh ndodhet në udhëtim, ndërsa së fundi është ndalur në Zvi

Postuar: 17/09/2019 - 14:06

Prej vitesh tashmë Salsano Rrapi e prezanton "Portokallinë" krah Xhemit ndërsa më parë

Postuar: 17/09/2019 - 13:06

Moderatori dhe aktori Salsano Rrapi ishte i ftuar mëngjesin e sotëm në emisionin "Rreze Diel

Postuar: 17/09/2019 - 12:51

Pak ditë më parë, bashkëshortja e ish-kapitenit të Kombëtares shqiptare Lorik Canës, Monika zbulo

Postuar: 17/09/2019 - 12:28

Këngëtarja Greta Koçi ka qenë e njohur për publikun shqiptar në një moshë shumë të re, kur ishte

Postuar: 17/09/2019 - 12:03

Lajmi i largimit të Delinda Disha nga “Portokalli” erdhi i papritur për publikun e gj