BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Lifestyle

Çfarë do të ndodhë me Tokën kur “të vdesë” Dielli? Ja çfarë zbulon studimi

Çfarë do të ndodhë me Tokën kur “të

Një studim i publikuar së fundmi ka dalë në përfundimin se Toka do të kthehet në një copë hekuri e drejt shkatërrimit kur dielli të vdesë.

Megjithatë fatmirësisht një gjë e tillë nuk parashikohet të ndodhë shpejt, pasi dielli ynë është ende rreth katër deri në pesë miliardë vjet larg nga fundi i tij.

Të gjithë yjet, duke përfshirë diellin tonë, bashkojnë hidrogjenin në bërthamat e tyre; kështu ata prodhojnë të gjithë nxehtësinë dhe dritën e tyre. Por shkrirja e hidrogjenit lë pas një nënprodukt: heliumin.

Ndërsa dielli plaket me miliarda e miliarda vjet, gjithnjë e më shumë helium grumbullohet në bërthamë.

Kjo e bën më të vështirë për diellin të shkrijë hidrogjenin, (heliumi është një lloj ndotje për të). Për të kompensuar këtë dhe për të qëndruar në ekuilibër, thelbi i diellit gradualisht bëhet më i nxehtë me kalimin e kohës.

Rezultati përfundimtar: Dielli po bëhet më i nxehtë. Në epokën e dinozaurëve dielli ishte më i vogël dhe më i zbehtë se ne sot.

Kështu mendohet se rreth 500 milionë vjet më vonë Toka do të vdesë. Dielli i mbinxehur do të shkaktojë një ngjarje apokaliptike duke e kthyer planetin në një serë. Oqeanet tanë do të avullojnë, duke larguar avujt e tyre në atmosferë, e duke bllokuar më shumë nxehtësi pranë sipërfaqes. Kjo do të rrisë temperaturën e Tokës.

Brenda rreth 100 milion viteve, oqeanet tona do të thahen plotësisht. Pa lubrifikimin, tektonika e pllakave që tërheq karbonin dhe gazrat e tjerë poshtë kores do të ndalet.

Atmosfera jonë do të fryhet dhe do të largohet. Jeta mund të gjejë strehë në ndonjë xhep me hije ose thellë nën tokë, por bota që ne njohim dhe e duam do të zhduket