BREAKING NEWS

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të Tiranës, kush fiton nga 7 kandidatët

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të
x
BREAKING NEWS

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik, por i duhet hequr pak pushteti

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik,
x
BREAKING NEWS

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”, gazetari ‘zë ngushtë’ Alimehmetin

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”,
x
BREAKING NEWS

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza: Më vodhën dhe mua

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza:
x
BREAKING NEWS

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja kur pritet ta marrë vendimin presidenti serb

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja
x
BREAKING NEWS

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në studio mes kandidatit në Kamës dhe Flamur Nokës

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e Durrësit, ja kush e fitoi

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e
x

Gossip

Zbardhen sinjalet sekrete të Mbretëreshës Elizabeth, çfarë donte të tregonte kur lyhej në publik me buzëkuq dhe krahu i vendosjes së çantës

Zbardhen sinjalet sekrete të Mbretëreshës Elizabeth,

Mbretëresha Elizabeth sundoi për shtatë dekada. Gjatë këtyre viteve ajo përdori sinjale të ndryshme sekrete për t’i treguar stafit të saj se si ndihej vërtet.

Një nga këto sinjale sekrete ishte edhe përdorimi i buzëkuqit. Roja mbretëror Ian Scott Hunter thotë se Mbretëresha e përdorte buzëkuqin për të dhënë një sinjal të rëndësishëm. Ai tha se Mbretëresha shihej shpesh duke aplikuar buzëkuq me ngjyra të ndezura në publik për një arsye që nuk kishte të bënte me pamjen e saj.

Besoj se ka plot rregulla etikete që zonjat të mos bëjnë makiazh kur janë në publik. Por kur ajo nxirrte buzëkuqin dhe lyhej pa pasqyrë e pa u parë askund, ky ishte një sinjal për të treguar se ishte gati të largohej. Kështu ndihmëset e saj bëheshin gati dhe ajo largohej bashkë me to.

Megjithatë, rezulton se mbretëresha nuk përdori vetëm buzëkuqin e saj për t’u dërguar një sinjal ndihmësve të saj. Roja mbretëror thotë se edhe çanta e saj shërbeu për një funksion të ngjashëm. Çanta e saj zakonisht vendosej në anën e saj të majtë, por kur ajo e lëvizte në të djathtë iu bënte të ditur ndihmësve të saj se donte të përfundonte bisedën apo takimin.