BREAKING NEWS

"I the trushpëlarë gjysmës së popullit të Kosovës", përplaset keq analisti i njohur me Kreshnik Spahiun

"I the trushpëlarë gjysmës së popullit të
x
BREAKING NEWS

"Ore e ka seriozisht?" Ndizet keq debati mes të ftuarëve në emision live: Pusho mos bëj zhurmuesin

"Ore e ka seriozisht?" Ndizet keq debati mes të ftuarëve
x
BREAKING NEWS

Ashpërsohen tensionet, serbët provokojnë trupat e KFOR-it dhe shpërthejnë bombë molotov në kufi

Ashpërsohen tensionet, serbët provokojnë trupat e KFOR-it dhe
x
BREAKING NEWS

"Personat që qëllojnë janë..."/ Eksperti i sigurisë del me deklaratën e fortë: Objektivi kryesor i Serbisë është zhbërja e Kosovës

"Personat që qëllojnë janë..."/ Eksperti i
x
BREAKING NEWS

"Kurti luan me 5 porta", Kreshnik Spahiu reagon me tone të ashpra ndaj kryeministrit të Kosovës, ja skema që po përdor në situatën e tensionuar në Veri

"Kurti luan me 5 porta", Kreshnik Spahiu reagon me tone të ashpra
x
BREAKING NEWS

Ra aksidentalisht nga pallati ku punonte, identifikohet 62- vjeçari që humbi jetën në Sarandë (foto)

Ra aksidentalisht nga pallati ku punonte, identifikohet 62- vjeçari
x
BREAKING NEWS

Eksperti i çështjeve të sigurisë zbulon arsyen kryesore: Ja pse u detyrua SHBA të marrë masa të forta ndaj Kosovës

Eksperti  i çështjeve të sigurisë zbulon arsyen kryesore:
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Drejtori i Ujësjellës Kanalizimeve shoqërohet në polici (emri)

Çfarë ndodhi? Drejtori i Ujësjellës Kanalizimeve
x

Gossip

Zbulohet shkaku i vdekjes së këngëtares legjendare Tina Turner (Detajet)

Zbulohet shkaku i vdekjes së këngëtares legjendare Tina Turner

Zbulohet shkaku i vdekjes së ikonës së muzikës, Tina Turner.

Tina Turner ka vdekur nga shkaqe natyrale në shtëpinë e saj në Zvicër, është konfirmuar nga gazeta Daily Mail.

Këngëtarja legjendare u nda nga jeta në moshën 83-vjeçare në Küsnach afër Cyrihut pas një sëmundjeje të gjatë dhe të paspecifikuar. Ajo kishte luftuar më parë me kancerin e zorrëve dhe vuante nga presioni i lartë i gjakut për më shumë se katër dekada.

Përfaqësuesit e saj konfirmuan për DailyMail se Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll-it vdiq nga shkaqe natyrale. Ata njoftuan lajmin e hidhur për vdekjen e saj më 24 maj, duke thënë: “Me të bota humbet një legjendë dhe model të muzikës”. 

Pas vdekjes së saj, kujtimet e Turner u rishfaqën – ku ajo pranoi se dikur kishte menduar për vetëvrasje të asistuar në 2016 përpara se burri i saj Erwin Bach t’i dhuronte veshkën e tij asaj.

Ajo zbuloi në kujtimet e saj se ajo u regjistrua në një organizatë vetëvrasëse të asistuar pasi ajo përgatitej mendërisht për mundësinë e vdekjes.

Turner kishte zbuluar se presioni i lartë i gjakut i pamenaxhuar e kishte përshpejtuar dëmtimin e veshkave të saj – dhe nëse trupi i saj do të mbyllej, ajo filloi të bënte paqe me idenë e vdekjes.

Bashkëshorti i saj Bach ndërhyri për t’i dhuruar asaj veshkën e tij në vitin 2017.

Vdekja tragjike e Tina Turner u njoftua më 24 maj – duke shkaktuar tronditje në të gjithë botën – por shkaku i vdekjes së saj ishte i panjohur më parë.

Turner u diagnostikua për herë të parë me presion të lartë të gjakut në vitin 1978, dhe në vitin 2016 filloi betejën e saj me kancerin e zorrëve. Në të njëjtën kohë, veshkat e saj po dështonin, gjë që çoi në operacionin e saj të transplantit në 2017.

Më 9 prill 2023, në ato që besohet se janë komentet e saj të fundit publike, ajo i tha The Guardian se si shpresonte që bota ta kujtonte atë – dhe se si ajo nuk kishte frikë nga vdekja.

E pyetur se si do të dëshironte të kujtoheshe, ajo tha: “Si Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll-it. Si një grua që u tregoi grave të tjera se është në rregull të përpiqen për sukses sipas kushteve të tyre.”

E pyetur se çfarë e frikëson për rritjen e saj, ajo u përgjigj: “Asgjë. Kjo është aventura e plotë e jetës dhe unë e përqafoj dhe e pranoj çdo ditë me atë që ajo sjell.’

Turner ka lënë pas dy nga katër djemtë e saj – dy e paraprinë atë në vdekje – dhe bashkëshorti i saj 67-vjeçar, Erwin Bach.