Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Byrek me fasule

Postuar: 05/03/2018 - 11:30

Byreku me fasule është një mënyrë shumë e mirë për ti shfrytëzuar këto të fundit nëse ju kanë mbetur një ditë më parë.

Receta më poshtë ju tregon si ta përgatisni atë me peta të gatshme 

Përbërësit:

  • 1 pako peta të pjekura
  • 1 tas normal me fasule të përgatitura

Përgatitja:

Përgatisim fasulet si zakonisht por do ti lemë me shumë lëng 5-6 garuzhde lëng më tepër se zakonisht. Pasi i kemi përgatitur fasulet i lemë të ftohen dhe pastaj tepsinë e lyejmë me vaj, shtrojmë 2 peta, spërkasim me pak vaj dhe hedhim fasule, kështu veprojmë derisa të mbarojnë petat.

E vendosim në furrë për 1 orë ose deri sa të marrë një ngjyrë të errët si në foto, në temperaturë 250 gradë.

Kujdes: Duhet të shikoni mirë sasinë e lëngut që hidhni tek petat sepse byreku del shumë i lëngshëm. Në çdo shtresë hidhni një garuzhde të plotë!

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/03/2018 - 20:11

Makaronat Ditali nga Baretto kombinuar me kofshat e pulës, përbëjnë tavën perfekte që i duhet tavolinës suaj sot!

Postuar: 14/03/2018 - 14:04

Nëse keni nevojë për enrgji të reja që të nisni diçka apo të mbaroni një punë që e keni në dorë  provoni të pini këtë lloj smoothie.

Postuar: 13/03/2018 - 17:47

E tregtuar nga egjiptianët që 3500 vjet para lindjes së Krishtit, qepa ka simbolizuar përjetësinë për shkak të formës së saj rrethore.

Postuar: 13/03/2018 - 17:44

Ballokumet janë ëmbëlsira simbol e Ditës së Verës.

Postuar: 11/03/2018 - 09:26

Ballokumet janë një nga recetat më të kërkuara në inbox-in e Revisa Shije.

Postuar: 10/03/2018 - 21:26

Përbërësit

45 gr miell thërshërë

60 gr sheqer i kaftë

125 gr kajsi të grira

440 gr qershi

375 ml qumësht

Postuar: 10/03/2018 - 13:11

Triologjia është një një set i tre pjesëve që janë të lidhura me njëra tjetrën, por që mund të shihen dhe veçmas.