Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kek tigani “Pancakes” me livando dhe miell tërshëre

Postuar: 07/03/2017 - 10:51

Këta kekë tigani “pancakes” jo vetëm që do i bëjnë mëngjeset tuaja më të ëmbla dhe plotë aromë falë livandos, por janë dhe të freskëta me shtimin e kosit grek dhe frutave. Kjo recetë është postuar në stinën e pjeshkëve, por ju mund të përdorni çdo lloj fruti.

Përbërësit për dy persona

2 vezë

1 gotë tërshërë e bluar derisa keni përftuar një miell të kokrrizuar

2 lugë mjaltë

2 lugë kos grek ose kos të bardhë natyral

2 lugë gjalpë të shkrirë

një majë lugë të vogël pluhur pjekës për ëmbëlsira

4 lugë qumësht

1 lugë e vogël lule livando e freskët, në mungesë livando të thatë të cilën do e bluani derisa të bëhet pluhur.

1 lugë e vogël lëkurë e grirë limoni

Për ta shoqëruar:

Kos grek, në mungesë kulloni kosin normal me një napë në mënyrë që të keni një kos të trashë

2 -3 lugë mjaltë

fara lulëkuqeje

1 pjeshkë ose 1 banane

Përgatitja

Në një enë përzieni vezët me gjalpin, qumështin, kosin, mjaltin, shtoni dhe livandon, lëkurat e limonit, pluhurin pjekës dhe tërshërën. Përziejini mirë. Lëreni pak në frigorifer për nja 10 minuta të pushojë.

Nxehni mirë një tigan me fund që nuk ngjit dhe shtoni pak brumë në të. Lëreni të bëhet me bulëza sipër dhe kthejeni nga ana tjetër. Vazhdoni në këtë mënyrë për të gjithë pjesën e mbetur të brumit.

Shërbejeni sipër me kos, mjaltë, copëza pjeshke të qëruara apo bananeje dhe fara lulëkuqeje.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2018 - 07:22

Edhe nëse nuk keni kohë për përgatitje të mëngjesit, ka gjëra që mund të jenë në frigorifer dhe do të bëhen të mira edhe nëse i përgatitni në mbrëmje. Kurse për disa nevojitet vërtetë shumë pak kohë, dhe besoni se trupi juaj do të jetë shumë mirënjohës!

Postuar: 25/04/2018 - 07:19

Domatet përmbajnë një numër të lartë antioksidantësh që ndihmojnë në uljen e rrezikut të zhvillimit të tensionit të lartë dhe në pasjen e një shëndeti kardiovaskular sa më ideal

Postuar: 24/04/2018 - 20:47

Nuk keni kohë për të përgatitur një tortë? Ju keni fëmijë dhe ju doni të përgatisni një vakt për zemër të lehtë të shëndetshëm dhe të shijshëm pa ju marrë gjithë pasditen.

Postuar: 24/04/2018 - 20:24

Po fillon sezoni i patateve të reja!

Gatuani në këtë mënyrë patatet e reja, dhe do të mësoni që receta të cilën shumë herë do ta përsërisni.

Përbërësit:

Postuar: 24/04/2018 - 14:47

Ky është një gatim që të gjithë e kemi provuar në fëmijëri. Por trahanaja është një ushqim tradicional me shumë vlera prandaj mos nguroni ta përgatisni.

Postuar: 24/04/2018 - 11:37

1. Tasat ku do të përgatisni akulloren kërkojnë 24 orë kohë për të ngrirë. Kështu që bëjeni ritual vendosjen e tyre në ngrirje të mbështjellë me një qese plastike.

Postuar: 24/04/2018 - 09:45

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm ndaj duhet pasur shumë kujdes në atë që konsumojmë.