Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mësoni të përgatisni tiramisu në kushte shtëpie

Postuar: 10/03/2017 - 22:10

Sa herë e keni provuar në restorante e pastiçeri këtë ëmbëlsirë dhe asnjë recetë që keni provuar në shtëpi s’ju ka dalë indentike! Sekreti i saj ndodhet pikërisht te pasterizimi i vezëve, në ujë të nxehtë vetëm pak kohë dhe nxirren, për t’i bërë ato më kremoze, me të tretshme për organizmin dhe më të sigurta për shëndetin. Mund të zgjidhni t’i përdorni vezët e plota ose vetëm të verdhat.

 

Përbërësit

2 pako me biskota savoiardi

500 gr. maskarpone

250 gr. pana për t’u formuar, e tipit Hopla e ftohur mirë

70 gr. sheqer

25 ml ujë

3 vezë vetëm të verdhat

3 filxhanë me kafe ekspres

4-5 lugë kakao pa sheqer

1 lugë sheqer kaf

1 gotë liker Marsala

Përgatitja

  

Përgatisni kafen dhe lëreni të ftohet, përziejeni me sheqerin kaf dhe Marsalën.

Rrihni vezët me 1 lugë nga sheqeri derisa të bëhet një masë e fryrë.

Bashkoni sheqerin me ujin dhe vendoseni në zjarr për të bërë një tip sherbeti. Sa fillon të marrë valë dhe në sipërfaqe bëhet me bulza hiqeni duke e derdhur si një fije sipër vezëve, përziejeni njëkohësisht me maksimumin e shpejtësisë së rrahësit elektrik. Kujdes se mos i bëni vezët omelet.

Përziejeni derisa masa të jetë e fryrë dhe lëreni të ftohet.

Pastaj bashkoni më të maskarponen gjithmonë duke e përzierë me rrahësin elektrik.

Formoni panën në shkumë dhe me delikatesë bashkojeni dhe atë me maskarponen.

Nëse doni ta bëni me dekor sipër, hiqni një pjesë nga kremi dhe vendoseni në qesen e pastiçerisë me formën që doni.

Lëreni në frigorifer te ngrirja që të mpikset më shpejt.

Pjesën tjetër na duhet direkt për të formuar tiramisù-në.

Në fundin e një tave paksa të thellë bëni një shtresë me pak krem, kaloni nga një biskotë te përzierja me kafe dhe liker por pa e njomur shumë dhe reshtojini në fundin e tavës. Bëni sipër tyre një shtresë me krem dhe pluhuroseni me kakako. Vazhdoni në këtë rend deri në shtresën e fundit të saj ku sipërfaqen do ta lyeni me krem dhe dekoroni me kremin që lamë në ngrirje. Ose në të kundërt, po ta doni të thjeshtë, nivelojeni mirë sipërfaqen dhe pluhuroseni me kakako. Nëse e doni pa dekor, mos e  ndani kremin në qesen e pastiçerisë.

Lëreni të pushojë në frigorifer për rreth 5 orë, më mirë akoma nëse e lini gjithë natën.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 13

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2018 - 07:22

Edhe nëse nuk keni kohë për përgatitje të mëngjesit, ka gjëra që mund të jenë në frigorifer dhe do të bëhen të mira edhe nëse i përgatitni në mbrëmje. Kurse për disa nevojitet vërtetë shumë pak kohë, dhe besoni se trupi juaj do të jetë shumë mirënjohës!

Postuar: 25/04/2018 - 07:19

Domatet përmbajnë një numër të lartë antioksidantësh që ndihmojnë në uljen e rrezikut të zhvillimit të tensionit të lartë dhe në pasjen e një shëndeti kardiovaskular sa më ideal

Postuar: 24/04/2018 - 20:47

Nuk keni kohë për të përgatitur një tortë? Ju keni fëmijë dhe ju doni të përgatisni një vakt për zemër të lehtë të shëndetshëm dhe të shijshëm pa ju marrë gjithë pasditen.

Postuar: 24/04/2018 - 20:24

Po fillon sezoni i patateve të reja!

Gatuani në këtë mënyrë patatet e reja, dhe do të mësoni që receta të cilën shumë herë do ta përsërisni.

Përbërësit:

Postuar: 24/04/2018 - 14:47

Ky është një gatim që të gjithë e kemi provuar në fëmijëri. Por trahanaja është një ushqim tradicional me shumë vlera prandaj mos nguroni ta përgatisni.

Postuar: 24/04/2018 - 11:37

1. Tasat ku do të përgatisni akulloren kërkojnë 24 orë kohë për të ngrirë. Kështu që bëjeni ritual vendosjen e tyre në ngrirje të mbështjellë me një qese plastike.

Postuar: 24/04/2018 - 09:45

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm ndaj duhet pasur shumë kujdes në atë që konsumojmë.