Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Patate me pana në furrë

Postuar: 15/04/2018 - 16:15

Pjata më oreksndjellëse që mund të keni provuar ndonjëherë. E thjeshtë dhe e shpejtë për tu përgatitur. Lexoni përbërësit..

Përbërësit:

700 gr patate

500 ml pana

100 gr djath pice

Gjalpë (për lyerjen e tavës

Kripë

Piper

Përgatitja:

Lajmë patatet, i qërojmë dhe i presim në feta mesatare.

I shtojmë në një enë të thellë dhe mbi të hedhim kremin e panës dhe i përziejmë mirë në mënyrë që kjo e fundit të shpërndahet në të gjitha copat e patateve.

Ndërkohë, me pak gjalpë lyejmë tavën  e pjekjes.

Hedhim një shtresë patatesh me pana dhe e spërkasim me kripë, piper dhe djathë të grirë.

Kështu veprojmë derisa të krijohen katër shtresa në tavë.

Në fund, mbi shtresat e patateve hedhim djathin e grirë të mbetur.

Ndezim furrën në temperaturën 180 gradë dhe e vendosim tavën në të për rreth 1 orë e 30 minuta.

Kur patatet dhe djathi të kenë marrë një ngjyrë të artë në kafe, i largojmë nga furra dhe më pas i servirim të ngrohta.

Shijojeni! 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2018 - 14:44

Përbërësit

2 pjeshka

2 kumbulla

2 Kivi

1 pjepër

400 ml ajkë

20 gr sheqer pluhur

Levore portokalli

1 lugë liker portokalli

Hapat

Me një rrahës elektrik me shpejtësi të madhe, në një tas të madh fryeni ajkën.

Postuar: 25/04/2018 - 13:48

Do t"ju bëjnë mjeshtër të vërtetë. Po ju zbulojmë si ta largoni erën e pakëndshme të hudhrës nga gishtat, sa duhet zier saktë makaronat, si të përgatitni pure të butë

Postuar: 25/04/2018 - 13:21

Rregulli bazë është që me ushqim të lehtë shkojnë edhe verëra të lehta, ndërsa me ushqim të rëndë, verëra më të rënda. Me ëmbëlsira dihet se shkojnë verëra me shije të ëmbël.

Postuar: 25/04/2018 - 12:43

Në këtë artikull do të flasim për bukën “leopard” me qumësht, të krijuar nga një bukëpjekëse franceze Patricia Nascimento.

Postuar: 25/04/2018 - 07:22

Edhe nëse nuk keni kohë për përgatitje të mëngjesit, ka gjëra që mund të jenë në frigorifer dhe do të bëhen të mira edhe nëse i përgatitni në mbrëmje.

Postuar: 25/04/2018 - 07:19

Domatet përmbajnë një numër të lartë antioksidantësh që ndihmojnë në uljen e rrezikut të zhvillimit të tensionit të lartë dhe në pasjen e një shëndeti kardiovaskular sa më ideal

Postuar: 24/04/2018 - 20:47

Nuk keni kohë për të përgatitur një tortë? Ju keni fëmijë dhe ju doni të përgatisni një vakt për zemër të lehtë të shëndetshëm dhe të shijshëm pa ju marrë gjithë pasditen.