Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Puding me vezë, ëmbëlsirë dietike pa miell

Postuar: 01/04/2017 - 22:52

Kur ndjek një dietë dobësimi, është e rëndësishme që të kënaqësh stomakun. Për këtë ju vijnë në ndihmë substancat që kanë shije të mrekullueshme, por nuk ju lejojnë të shëndosheni. Mes shumë përbërësve të këtyre ëmbëlsirave përmendim ëmbëlsuesit, aromatizuesit, kakaon, tërshërën (që është e detyrueshme gjatë dietës), miellin e misrit dhe xhelatinën

 

Puding me vezë

PËBËRËSIT për katër racione: 6 vezë, 500 ml qumësht të skremuar, një bustinë vanilje, 6 lugë sukraloz (është një ëmbëlsues) dhe pak arrë muskat.

PËRGATITJA: rrihni vezët fort; ngroheni qumështin në zjarr të ulët, së bashku me vaniljen dhe arrën muskat. Hidhuani pak nga pak qumështin e ngrohtë vezëve; hidhini ëmbëlsues¬in dhe vazhdoni ta përzieni. Masën e përftuar hidheni në tasat e vegjël dhe i piqni në banjëmari për rreth 30 minuta në temperaturën 160 gradë celsius.

Mund ta ulni pak temperaturën e furrës pas 20 minutave të para.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 35

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/04/2018 - 12:26

Po shpejtoni të bëni një supë me perime, por këto të fundit janë të ngrira? Ne ju tregojmë një truk të shpejtë i cili do i japë zgjidhje "problemit" tuaj.... 

Postuar: 26/04/2018 - 11:33

1- Vini gjysmë litri qumësht në tenxhere dhe hidhini një zarf vanilje. Çojeni në vlim dhe pastaj largojeni nga zjarri që të vaket.
 

Postuar: 26/04/2018 - 11:14

Përbërësit
 
300 gr mish gjoks pule
 
150 gr oriz
 
300 ml lëng perimesh

Postuar: 26/04/2018 - 07:36

Përbërësit:

Postuar: 26/04/2018 - 07:32

Përbërësit

1 patate

3 vezë

Kripë

Piper i kuq

Djathë kaçkavall

Hapat

Postuar: 25/04/2018 - 22:39

Mund të shijoni mishin e qengji në zgarë edhe brenda shtëpisë tuaj, duke përdorur disa teknika gatimi.

Përbërësit:

4 brinjë qingji

Postuar: 25/04/2018 - 18:35

Supa e karotave do t’ju ndihmojë të riktheni oreksin dhe të rimerrni veten pas çfarëdolloj sëmundjeje. Pa përmendur dhe faktin që është super e shijshme.