Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Qepë të skuqura

Postuar: 04/03/2018 - 12:48

Qepa, e pasur me kripëra minerale dhe vitamina, është nga perimet më të përdorura në kuzhinë. Ajo gjen përdorim në pjata të ndryshme. I jep një shije tjetër çdo ushqimi të mundshëm, por le t’i lëmë fjalët dhe të tregojmë sesi skuqet qepa.

Përbërësit për 4 persona

1. 2 qepë të mëdha
2. Vaj ulliri
3. Piper i bardhë
4. Kripë

Përbërësit për brumin e skuqjes

1. 3 lugë miell
2. 3 lugë vaj ulliri
3. 1 vezë
4. Pak kripë
5. Pak piper

Përgatitja
1. Fillimisht përgatisni brumin. Në një tas përzieni miellin me vezën. Bashkoni vajin, kripën dhe piperin. Vazhdoni ta përzieni derisa të bëhet një masë pa gunga. Lëreni të qetësohet për një orë në temperaturën e ambientit.

Ndërkohë…
1. Qëroni dhe pritini qepët në formë unaze me një thikë të mprehtë.
2. Vendosini qepët e prera në një enë dhe mbulojini me ujë të ftohtë. Lërini të pushojnë gjysmë ore.

Pasi të kalojë gjysma e orës…

  1. Hiqjani ujin qepëve të prera
  2. Thajini me një copë pambuku ose letër kuzhine
  3. Futini në miellin e përgatitur
  4. Në një tigan ngrohni shumë vaj ulliri dhe skuqni qepët
  5. Pasi të jenë skuqur, lërini të pushojnë në një letër thithëse kuzhine
  6. Hidhini sipër kripë dhe piper.

Duhen shërbyer të nxehta!

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2018 - 14:53

Një picë të cilën mund ta përgatisni shpejt dhe ta shijoni në vetëm 30 minuta. Sallami pikant e bën të veçantë, sidomos nëse do të organizoni ndonjë festë me miqtë.

Përbërësit

brumë (për pica)

250 gr djathë Mocarela

Postuar: 14/03/2018 - 20:11

Makaronat Ditali nga Baretto kombinuar me kofshat e pulës, përbëjnë tavën perfekte që i duhet tavolinës suaj sot!

Postuar: 14/03/2018 - 14:04

Nëse keni nevojë për enrgji të reja që të nisni diçka apo të mbaroni një punë që e keni në dorë  provoni të pini këtë lloj smoothie.

Postuar: 13/03/2018 - 17:47

E tregtuar nga egjiptianët që 3500 vjet para lindjes së Krishtit, qepa ka simbolizuar përjetësinë për shkak të formës së saj rrethore.

Postuar: 13/03/2018 - 17:44

Ballokumet janë ëmbëlsira simbol e Ditës së Verës.

Postuar: 11/03/2018 - 09:26

Ballokumet janë një nga recetat më të kërkuara në inbox-in e Revisa Shije.

Postuar: 10/03/2018 - 21:26

Përbërësit

45 gr miell thërshërë

60 gr sheqer i kaftë

125 gr kajsi të grira

440 gr qershi

375 ml qumësht