Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sepje pikante për drekën e së enjtes

Postuar: 15/02/2018 - 12:35

Një pjatë tepër e shijshme, por me të cilën duhet bërë kujdes teksa e gatuani, pasi nëse e tejkaloni nxehjen ato trashen dhe bëhen si llastik. Sot po jua sjellim të gatuara thjesht pikante. 

Përbërësit: 

 • 4 sepje,
 • 3 speca djegës të freskët,
 • 1 gotë verë të bardhë,
 • 1 lugë gjalpë,
 • 1 lugë vaj ulliri,
 • Pak bar qepe (në mungesë gjethe qepe),
 • pakëz kripë,
 • 2 thelpinjë hudhra.

Përgatitja:

 1. Pastroni sepjet nga të brendshmet, duke i shkëputur ato nga trupi. Sytë e sepjes hiqini nga tentakulat. Lajini mirë dhe pritni trupin e sepjes në copa mesatare.
 2. Pritini në formë rombesh. Thajini mirë me një letër kuzhine.
 3. Vendosni gjalpin të shkrihet dhe shtoni vajin, hudhrat e grira imët dhe specin djegës të grirë.
 4. Vendosini sepjet të skuqen dhe kthejini dhe nga ana tjetër. Kriposini. Kur të jenë thekërisur mirë shuajini me vere të bardhë.

Trasferojini direkt në furrën e nxehur më parë në maksimum dhe lëreni të gatuhen nja 5 minuta.
Hiqini dhe shërbejini me bar qepe sipër.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 30

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2018 - 14:53

Një picë të cilën mund ta përgatisni shpejt dhe ta shijoni në vetëm 30 minuta. Sallami pikant e bën të veçantë, sidomos nëse do të organizoni ndonjë festë me miqtë.

Përbërësit

brumë (për pica)

250 gr djathë Mocarela

Postuar: 14/03/2018 - 20:11

Makaronat Ditali nga Baretto kombinuar me kofshat e pulës, përbëjnë tavën perfekte që i duhet tavolinës suaj sot!

Postuar: 14/03/2018 - 14:04

Nëse keni nevojë për enrgji të reja që të nisni diçka apo të mbaroni një punë që e keni në dorë  provoni të pini këtë lloj smoothie.

Postuar: 13/03/2018 - 17:47

E tregtuar nga egjiptianët që 3500 vjet para lindjes së Krishtit, qepa ka simbolizuar përjetësinë për shkak të formës së saj rrethore.

Postuar: 13/03/2018 - 17:44

Ballokumet janë ëmbëlsira simbol e Ditës së Verës.

Postuar: 11/03/2018 - 09:26

Ballokumet janë një nga recetat më të kërkuara në inbox-in e Revisa Shije.

Postuar: 10/03/2018 - 21:26

Përbërësit

45 gr miell thërshërë

60 gr sheqer i kaftë

125 gr kajsi të grira

440 gr qershi

375 ml qumësht