Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si të përgatisim një tortë me kikirika

Postuar: 23/02/2018 - 22:20

Përbërësit

1 Tako te gatshme

1 shllag krem

1 gotë qumësht

PËR KARAMEL

1,5 gota sheqer

4 lugë ujë

1 Krem

200 gr kikirika

1 lugë gjalpë

Hapat
1
Në një tenxhere e derdhim sheqerin, ujin dhe e vëmë në zjarr, derisa të shkrihet sheqeri.

2
Sheqerit të shkrirë ia derdhim kremin dhe e përziejmë mirë.

3
Së fundmi ia shtojmë kikirikat, gjalpin dhe e fërgojmë mirë.

4
Takon e gatshme e premë në midis, ia vendosim karamelën e përgatitur dhe pjesën tjetër të takon përmbi.

5
Së fundmi e lyejmë tortën me krem shllag dhe e vëmë në frigorifer për pritje rreh 2 orë.

6
Ju bëftë mirë!

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 33

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2018 - 13:57

Pa dyshim, jahnia shqiptare është ndër pjatat më të shijshme, të cilën amvisat kujdesen ta përgatisin përherë në familjet e tyre.

Postuar: 19/09/2018 - 12:41

Në shekullin e 10-të, mjekët arabë e përdornin sherebelën për të kthjelluar mendjen.

Postuar: 18/09/2018 - 09:28

Supa me hudhra dhe qepë është një recetë perfektë për të rritur mbrojtjen e trupit.

Postuar: 17/09/2018 - 12:16

Rizotoja me kungull të verdhë është një institucion i kuzhinës italiane

Postuar: 14/09/2018 - 21:14

Provoni diçka ndryshe sot.

Postuar: 14/09/2018 - 19:17

Provoni qofte me specat plot ngjyra.

Postuar: 14/09/2018 - 18:35

Një recetë e thjeshtë dhe shumë praktike për t'u përgatitur.