Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Si të përgatisni në shtëpi reçel luleshtrydhesh

Postuar: 01/04/2017 - 22:55

Fruti i ëmbël i luleshtrydhes do t;ju duket edhe më i ëmbël nëse këtë të fundit e përgatisni në formën e reçelit. Ndonëse një frut që nuk konsumohet shumë i tillë, kohët e fundit gjyshet mamatë apo amvisat kanë filluar të përdorin fruta jo dhe aq tradicionale për të përgatitur reçele. Nëse dhe ju dëshironi ta përgatisni reçelin e luleshtrydhes në shtëpi lexoni më poshtë recetën

Për 2 kavanoza duhen: 

1,5 kg luleshtydhe, 

2 gota uji 

sheqer, 

1 limon i madh

Pëgatitja: 

Presim luleshtrydhet përgjysmë dhe i hedhim në një tas të madh, shtojmë gjysmën e sasisë së sheqerit dhe lëngun e limonit. E lemë kështu për 1-2 orë në një vend të freskët. Pastaj sasinë e luleshtrydheve e hedhim në një tenxhere dhe e vemë në zjarr të ngadaltë. Duke e përzier vazhdimisht, shojmë pak nga pak sasinë e mbetur të sheqerit dhe lëkurën e grirë imët të limonit. E lemë të ziejë edhe 5 minuta në qetësi dhe pasi merr valë, e heqim nga zjarri. Mbushen kavanozat me reçelin e nxehtë dhe lihen përmbys për 10 minuta./Living.al

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 46

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/04/2018 - 22:33

Përbërësit:
1 kg mish pule (i grirë)
2 kokërr qepë (të grira)
2 kokërr domate (të grira)
120 gr bukë (e grirë)
30 ml uthull balsamike
100 ml vaj ulliri
30 gr rigon
15 gr kripë
2 gr piper (i bluar në moment)

Postuar: 26/04/2018 - 22:23

Përbërësit

4 vezë

100 gr sheqer

100 gr gjalpë

70 gr miell

30 gr kakao

¼ Pluhur pjekje

PËR KREM

Postuar: 26/04/2018 - 20:27

Rizotoja pranverore me asparagë dhe kërpudha shampinjon është një trinom i shijes, ngjyrave dhe shtëndetit.

Postuar: 26/04/2018 - 20:11

Ju shkonte mendja se me kastravecat mund të përgatisni një sallatë kremoze? Shije ju tregon si ta përgatisni atë hap pas hapi... 

Përbërësit:

Postuar: 26/04/2018 - 18:48

Mjafton të keni pak fantazi dhe makaronat mund të shndërrohen në pjatën më praktike dhe të shijshme tuajën.

Postuar: 26/04/2018 - 15:54

Shumë interesante është gjetja se ka disa karamele që mund t’ju ndihmojnë ta eliminoni kollën.

Postuar: 26/04/2018 - 15:31

Është momenti t’ju prezantojmë me një tjetër recetë që sidomos në mbrëmje por edhe pasditeve do të ishte ideale për tu përgatitur. Nuk ka asgjë të komplikuar!