Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tavë korani me perime

Postuar: 18/03/2018 - 13:46

Kush ka shkuar e s'ka provuar tavën e famshme të koranit në Pogradec? Është rasti ta provoni ta gatuani vetë. Thuhet që dikur edhe mbretëresha e Anglisë porosiste nga ky peshk i shijshëm e unik.

Përbërësit:

 • 1,2 kg koran
 • 4 kokërr qepë (mesatare)
 • 2 copë spec
 • 2 copë karotë
 • 2 kokërr domate (të qëruara)
 • 60 ml vaj ulliri
 • 50 ml verë e bardhë
 • 30 ml uthull
 • 4 thelpi hudhër
 • 5 gjethe gjethe dafine
 • 1 gr piper i zi
 • 0.5 gr piper i kuq

Përgatitja:

 1. Fillimisht hidhni qepën në një tigan.
 2. Më pas shtoni karotën, specin dhe hudhrat.
 3. Pasi të zbuten pak këto përbërës (për t’i zbutur duhet pak ujë), shtoni domatet e grira imët ose në formë kubike.
 4. Pasi janë skuqur, në tavë shtroni koranin, të cilit i keni dhënë një skuqje të lehtë.
 5. Sipër hidhini masën e bërë gati më parë.
 6. Pasi është bërë, sipër hidhet një salcë e përgatitur me pak vaj ulliri, pak salcë domateje, pak piper të kuq dhe pak verë të bardhë.
 7. Futeni tavën në furrë në temperaturë 250 ºC për 45 minuta.
 8. Për dekorim shtoni pak majdanoz.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 15

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2018 - 14:44

Përbërësit

2 pjeshka

2 kumbulla

2 Kivi

1 pjepër

400 ml ajkë

20 gr sheqer pluhur

Levore portokalli

1 lugë liker portokalli

Hapat

Me një rrahës elektrik me shpejtësi të madhe, në një tas të madh fryeni ajkën.

Postuar: 25/04/2018 - 13:48

Do t"ju bëjnë mjeshtër të vërtetë. Po ju zbulojmë si ta largoni erën e pakëndshme të hudhrës nga gishtat, sa duhet zier saktë makaronat, si të përgatitni pure të butë

Postuar: 25/04/2018 - 13:21

Rregulli bazë është që me ushqim të lehtë shkojnë edhe verëra të lehta, ndërsa me ushqim të rëndë, verëra më të rënda. Me ëmbëlsira dihet se shkojnë verëra me shije të ëmbël.

Postuar: 25/04/2018 - 12:43

Në këtë artikull do të flasim për bukën “leopard” me qumësht, të krijuar nga një bukëpjekëse franceze Patricia Nascimento.

Postuar: 25/04/2018 - 07:22

Edhe nëse nuk keni kohë për përgatitje të mëngjesit, ka gjëra që mund të jenë në frigorifer dhe do të bëhen të mira edhe nëse i përgatitni në mbrëmje.

Postuar: 25/04/2018 - 07:19

Domatet përmbajnë një numër të lartë antioksidantësh që ndihmojnë në uljen e rrezikut të zhvillimit të tensionit të lartë dhe në pasjen e një shëndeti kardiovaskular sa më ideal

Postuar: 24/04/2018 - 20:47

Nuk keni kohë për të përgatitur një tortë? Ju keni fëmijë dhe ju doni të përgatisni një vakt për zemër të lehtë të shëndetshëm dhe të shijshëm pa ju marrë gjithë pasditen.