Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tavë me kofshë pule dhe perime të pjekura

Postuar: 10/01/2018 - 14:04

Një kombinim fantastik i kofshëve të pulës me perime të pjekura. E lehtë në përbërës dhe përgatitje. Shijojeni!

Përbërësit:

1 kg kofshë pule
1 limon
3 lugë gjelle vaj ulliri
450 gram patate
1 karotë
2 rrepa
¼ filxhan çaji kopër e freskët
Kripë
Piper

Përgatitja:

  1. Ngrohni fillimisht furrën në temperaturën 280 gradë Celcius.
  2. Pastroni kofshët  e pulës dhe thajini me një pecetë. Spërkatini me kripë dhe piper dhe vendosini në një tavë.
  3. Shtoni gjysmën e lëngut të limonit mbi mishin e pulës sëbashku me 1 lugë gjelle vaj ulliri. Vendoseni tavën në furrë për 15 minuta.
  4. Ndërkohë, prejini patatet, rrepat dhe karotat dhe hidhini në një tas. Shtoni vajin e mbetur, pak kripë dhe piper dhe përziejini mirë.
  5. Hiqeni tavën nga furra dhe shpërndani perimet rreth mishit. Rikthejeni në furrë të piqen për 20 minuta. Shtrydhni mbi to limonin e mbetur.
  6. Shërbejini me kopër dhe pak kripë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/01/2018 - 17:46

Si thoni për një gjellë me patate dhe bizele? Receta e mëposhtme do ju ndihmojë ta përgatisni:

Postuar: 14/01/2018 - 12:22

Nëse i pëlqeni hudhrat atëherë kjo bukë do ju duket thjesht fantastike! Koha për ta provuar me anë të recetës së mëposhtme

Përbërësit:

Postuar: 12/01/2018 - 23:01

Përbërsit:

gjysmë mish pule

2 speca të kuq

5 tranguj

3 fleta qepë

1 tubë majdanoz

1 tubë koper

Postuar: 12/01/2018 - 22:22

I lehtë e me shije, nuk do ta dalloni nga akullorja.

Përbërësit:

3 gota luleshtrydhe të ngrira

3 kivi, të qëruar dhe të grirë

Postuar: 12/01/2018 - 19:28

Përbërësit:

7 gota uje te pules

2 gota mish pule

1 lugë salcë

1 lugë miell

2 lugë biber i kuq

Postuar: 12/01/2018 - 11:57

Ky lloj gatimi është karakteristik për qytetin e Korçës, pasi fasulja pllaqi është një prej produkteve të zonës, që gjendet me lehtësi, shumë e freskët dhe e sezonit nga fe

Postuar: 11/01/2018 - 22:03

Përbërësit

1 patellxhan

PËRMBI

150 gr djathë

1 vezë

1 lugë të gjellës nisheste

gjysmë lugë të çajit kripë