Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tavë me makarona dhe kofsha pule

Postuar: 14/03/2018 - 20:11

Makaronat Ditali nga Baretto kombinuar me kofshat e pulës, përbëjnë tavën perfekte që i duhet tavolinës suaj sot!

                                  

Përbërësit

  • 3 kofshë pule
  • salcë (Baretti Cubetti di pomodoro)
  • 1 pako makarona(Ditali Baretti)
  • 1 qepë
  • pak majdanoz
  • 1 thelpi hudhër
  • 2 lugë gjelle vaj ulliri
  • kripë
  • piper
  • 1/2 litër ujë

 

Përgatitja

1-Grini imët qepën, majdanozin dhe hudhrën. Në një tigan me vaj ulliri skuqni qepën dhe më pas shtoni dy lugë gjelle nga salca Baretti.

2-Teksa i përzieni mirë shtoni makaronat Ditali nga Baretti. Shtoni kripë, piper dhe majdanoz. Shtoni edhe gjysmë litri ujë. I përzieni mirë dhe i lini të ziejnë.

3-Ndërkohë në një tigan tjetër më vaj ulliri vendosni për të skuqur mishin e pulës. Mos harroni ti hidhni kripë.

4-Kaloni makaronat në një enë të madhe qelqi. Sipër i vendosni kofshat e pulës të skuqura. Shtojini ujë derisa ena të mbushet plotësisht.

5-Vendosini në furrë për tu pjekur në temperaturë 180 gradë përreth 1 orë. Shërbejeni të ngrohtë. Ju bëftë mirë!

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 16

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2018 - 14:44

Përbërësit

2 pjeshka

2 kumbulla

2 Kivi

1 pjepër

400 ml ajkë

20 gr sheqer pluhur

Levore portokalli

1 lugë liker portokalli

Hapat

Me një rrahës elektrik me shpejtësi të madhe, në një tas të madh fryeni ajkën.

Postuar: 25/04/2018 - 13:48

Do t"ju bëjnë mjeshtër të vërtetë. Po ju zbulojmë si ta largoni erën e pakëndshme të hudhrës nga gishtat, sa duhet zier saktë makaronat, si të përgatitni pure të butë

Postuar: 25/04/2018 - 13:21

Rregulli bazë është që me ushqim të lehtë shkojnë edhe verëra të lehta, ndërsa me ushqim të rëndë, verëra më të rënda. Me ëmbëlsira dihet se shkojnë verëra me shije të ëmbël.

Postuar: 25/04/2018 - 12:43

Në këtë artikull do të flasim për bukën “leopard” me qumësht, të krijuar nga një bukëpjekëse franceze Patricia Nascimento.

Postuar: 25/04/2018 - 07:22

Edhe nëse nuk keni kohë për përgatitje të mëngjesit, ka gjëra që mund të jenë në frigorifer dhe do të bëhen të mira edhe nëse i përgatitni në mbrëmje.

Postuar: 25/04/2018 - 07:19

Domatet përmbajnë një numër të lartë antioksidantësh që ndihmojnë në uljen e rrezikut të zhvillimit të tensionit të lartë dhe në pasjen e një shëndeti kardiovaskular sa më ideal

Postuar: 24/04/2018 - 20:47

Nuk keni kohë për të përgatitur një tortë? Ju keni fëmijë dhe ju doni të përgatisni një vakt për zemër të lehtë të shëndetshëm dhe të shijshëm pa ju marrë gjithë pasditen.