Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ulni kolesterolin e lartë për 7 ditë me këtë recetë të thjeshtë

Postuar: 18/03/2018 - 13:16

Kolesteroli është një ndër problemet shëndetësore më të përhapura sot në botë. Nivelet e larta të kolesterolit prekin më shumë moshat e thyera si dhe njerëzit të cilët kanë probleme me obezitetin ose me diabetin.

Prandaj sot po iu sjellim këtë recetë të thjeshtë dhe natyrale sesi të luftoni kolesterolin e lartë...

Përbërësit:

  • 1 lugë xhenxhefil pluhur
  • 1 thelpinj hudhër
  • 1 lugë gjelle uthull molle
  • 1 lugë gjelle mjaltë
  • 1 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja:

Në një mikser shtoni të gjithë përbërësit me rradhë dhe përzieni derisa të jenë grirë të gjithë përbërësit. Kulloni lëngun dhe futeni në një shishe qelqi dhe mbajeni në frigorifer për një periudhë 7 ditore. Konsumoni një lugë gjelle nga ky lëng në mëngjes dhe në darkë. Tensioni i lartë do ulet dhe nivelet e kolesterolit do të stabilizohen.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 16

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/04/2018 - 22:33

Përbërësit:
1 kg mish pule (i grirë)
2 kokërr qepë (të grira)
2 kokërr domate (të grira)
120 gr bukë (e grirë)
30 ml uthull balsamike
100 ml vaj ulliri
30 gr rigon
15 gr kripë
2 gr piper (i bluar në moment)

Postuar: 26/04/2018 - 22:23

Përbërësit

4 vezë

100 gr sheqer

100 gr gjalpë

70 gr miell

30 gr kakao

¼ Pluhur pjekje

PËR KREM

Postuar: 26/04/2018 - 20:27

Rizotoja pranverore me asparagë dhe kërpudha shampinjon është një trinom i shijes, ngjyrave dhe shtëndetit.

Postuar: 26/04/2018 - 20:11

Ju shkonte mendja se me kastravecat mund të përgatisni një sallatë kremoze? Shije ju tregon si ta përgatisni atë hap pas hapi... 

Përbërësit:

Postuar: 26/04/2018 - 18:48

Mjafton të keni pak fantazi dhe makaronat mund të shndërrohen në pjatën më praktike dhe të shijshme tuajën.

Postuar: 26/04/2018 - 15:54

Shumë interesante është gjetja se ka disa karamele që mund t’ju ndihmojnë ta eliminoni kollën.

Postuar: 26/04/2018 - 15:31

Është momenti t’ju prezantojmë me një tjetër recetë që sidomos në mbrëmje por edhe pasditeve do të ishte ideale për tu përgatitur. Nuk ka asgjë të komplikuar!