Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Do të lëpini gishtat/Patëllxhanë të mbushur me karota dhe speca

Postuar: 18/10/2018 - 13:07

Koha e përgatitjes: 10 min –          Koha e gatimit: 45 min

Përbërësit:

2 patëllxhanë

2 karota

1 spec i kuq

2 domate

Djathë i fortë kaçkavall

3 thelpinj hudhre

Gjethe majdanozi

Kripë

Piper i zi

Vaj ulliri

Udhëzimet:

1-Perimet lajini mirë.

2-Hudhrën shtypeni e shtoni vajin e ullirit, majdanozin dhe kripën.

3-Patëllxhanët pritini në shirita të hollë deri tek bishti.

4-Secilin shirit lyejeni me salcën e përgatitur me hudhër.

5-Ndërmjet shiritave të patëllxhanëve vendosni karotat e prera në shiritë, specat, domatet e djathin e grirë hollë.

6-Në fund hidhuni edhe pak kripë sipër dhe djathë kaçkavall të grirë në rende.

7-Piqini në furrën e parangrohur në 200 gradë për 30-40 minuta.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2019 - 20:34

Kjo recetë do t’ju ofrojë shijen më të përkryer dhe të lehtë që keni provuar.

Të përgatitura në mënyrë perfekte duke ruajtur një butësi marramendëse në brendësi.

Postuar: 14/03/2019 - 18:17

Përbërësit për një tavë me diametër 24-26 cm:

Postuar: 14/03/2019 - 12:19

Kjo ëmbëlsirë e thjeshtë dhe me shije të mrekullueshme i ka rrënjët në traditën e lashtë Arbëresh

Postuar: 14/03/2019 - 07:55

Shija dhe aroma e kulaçit të sapo pjekur nuk zhgënjen asnjëherë për të sjellë pranë tryezës të gj

Postuar: 13/03/2019 - 12:23

Një studim i fundit mbi efektet e makaronave, nxjerr në pah një tjetër të vërtetë.

Postuar: 12/03/2019 - 12:04

Pjatë vërtet e mirë dhe e përzemërt, perfekte për ditë të veçanta.

Postuar: 11/03/2019 - 18:37

Vitet e fundit, ballokumet, simboli i Ditës së Verës, janë gatuar e tregtuar gjithandej nëpër Shq