Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Për drekë kek me luleshtrydhe, do ju shkrijë në gojë

Postuar: 18/08/2018 - 12:06

 Përbërësit:

 
500 g luleshtrydhe
 
250 g miell
 
300 g kos i trashë
 
2 vezë
 
125 g gjalpë
 
6 lugë sheqer
 
10 g sodë për ëmbëlsira
 
Përgatitja:
 
Fillimisht ndezim furrën në 160°C. Në një enë përziejmë gjalpin me sheqerin, shtojmë vezët, kosin, miellin dhe sodën.
 
Hedhim brumin në tavën e lyer më parë me gjalpë e miell, vëmë sipër luleshtrydhet (mund t’i vendosim të prera) dhe e lemë të piqet për 50-60 minuta.
 
E mbulojmë me letër alumini kur të ketë marrë ngjyrë në sipërfaqe dhe e lëmë të piqet. Më pas e nxjerrim nga furra dhe e lemë të ftohet. Keku është gati. Ju bëftë mirë

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi ka shumë përfitime për shëndetin.

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim

Postuar: 16/04/2019 - 12:44

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Postuar: 10/04/2019 - 13:44

Problemi që haset më shumë kur mishi i pulës gatuhet në furrë, është se bëhet shumë i thatë.

Postuar: 09/04/2019 - 09:27

Omleta është një ndër ushqimet më të shijshme që ju shoqëron çdo mëngjes dhe ka me dhjetëra mënyr

Postuar: 07/04/2019 - 21:46

E lehtë dhe shumë e shëndetshme.

Postuar: 05/04/2019 - 10:44

Kjo është një pjatë fantastike me bazë vezët dhe perimet.