Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ëmbëlsirë greke me arra

Postuar: 23/05/2018 - 19:34

Kjo tortë greke me arra është shumë e pasur dhe nëse shoqërohet me kafe, verëra, liker e çaj të ftohtë, shijon më shumë!

Përbërësit për 6 persona:

 • 200 gram thelpinj arrash
 • 4 vezë
 • 215 gram sheqer
 • 1 lugë maja pluhur
 • pak kripë
 • 1 shkop kanelle
 • 125 gram miell
 • 90 gram gjëlpë
 • 1 bustinë vanilje
 • 2 limona
 • 1 shkop vanilje
 • 2 lugë raki ose brandy

 

Përgatitja:

 • Zbusni gjalpin,  në 70 gram prej tij shtoni bustinën e vaniljes dhe 90 gram sheqer, pastaj shtoni 4 të verdha vezësh duke lënë mënjanë të bardhat. Rriheni këtë përzierje derisa të merrni një masë shkumoze.
 • Bashkoni miellin e situr me majanë, 150 gram arra të grira imët, lëkurën e një prej limonëve. Rrihni 4 të bardhat e vezëve me pak kripë. Shtojini tek masa e brumit dhe hidheni  masën në një tepsi me diametër 22 cm të cilën e keni lyer me gjalpë.
 • Piqeni ëmbëlsirën  në 180 gradë për 1 orë. Përgatisni shurupin. Vendosni 2,5 dl ujë të ziejë me 120 gr sheqer, 1 shkop vanilje dhe 1 shkop kanelle. Ziejeni në zjarr të ulët për 10 minuta. Lëreni të ftohet shurupin, shtoni lëngun e gjysme  limoni, 2 lugë raki ose brandy  dhe kullojeni pastaj.
 • Hiqni ëmbëlsirën nga soba dhe spërkateni me sherbet sa është ende e ngrohtë. Lëreni të ftohet dhe priteni në kuadrate. Shërbejeni duke e spërkatur me arrat e mbetura.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

100 gr parmezan

1 kokë qepë

 miell

majdanoz

50 gr margarinë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim

Postuar: 16/04/2019 - 12:44

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Postuar: 09/04/2019 - 09:27

Omleta është një ndër ushqimet më të shijshme që ju shoqëron çdo mëngjes dhe ka me dhjetëra mënyr