Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Është ëmbëlsira për të cilën ‘vdes’ mbretëresha Elizabet, njihuni me recetën që përgatitet për 5 minuta

Postuar: 17/09/2019 - 14:26

Familja mbretërore njihet për luksin që jeton, por për mbretëreshën Elizabet II ushqimi i saj i preferuar është një tortë shumë e thjeshtë.

Ëmbëlsira e preferuar e saj  është një  tortë që mund ta përgatisim edhe në shtëpinë tonë.

 Ish-shefi i saj i kuzhinës,  i cili ka gatuar posaçërisht për të për plot 15 vite, thotë se mbretëresha e Britanisë është e dhënë pas ëmbëlsirave, por vendin e parë e mban kjo tortë me çokollatë dhe biskota. Kjo ishte gjithashtu torta që  princ William dhe Kate Middleton kërkuan në dasmën e tyre.

Ajo e shijon kaq shumë, sa mund ta hajë të gjithën vetëm vetë. Çdo ditë, mbretëresha pret një copëz të vogël derisa mbarohet e gjitha. Çfarë ka kaq të veçantë? Zbulojeni tek receta më poshtë!

Përbërësit:

Çokollatë e zezë

Sheqer pluhur

Gjalp pa kripë

1 vezë

Biskota çaji

Gjys lugë çaji me gjalp për të lyer tavën

Çokollatë (për veshjen e tortës dhe dekor)

Përgatitja:

Spërkatni me gjalp tavën ku do të përgatisni tortën dhe në bazën e saj vendosni një letër kuzhine.

Copëtojini biskotat me duar dhe hapini në tavë.

Hidhni gjalpin dhe sheqerin në një pjatë dhe trazojini derisa të përzihen mirë me njëri tjetrin.

Shkrini çokollatën dhe pastaj shtojini asaj gjalpin dhe sheqerin.

Rrihni këtë miks duke hedhur vezën.

Lyeni biskotat derisa ta shihni që janë mbuluar të gjithë nga çokollata.

Vendosni këtë që përgatitët në tavë.

Lini tortën të ftohet për të paktën 3 orë.

Pjesën tjetër të çokollatës së shkrirë hidheni sipër kekut dhe zbuteni me një thikë formën e saj.

Lëreni në temperaturë ambienti.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 29/11/2019 - 15:51

Nëse dëshironi të hani pure patatesh apo sallatë patateje, atëherë ky truk do t’ju kursejë kohë sepse mund t’i qëroni patatet për një sekondë.
 

Postuar: 22/10/2019 - 09:18

Biskota të thjeshta në përgatitje dhe të shijshme kur i provon.

Përbërësit:

Postuar: 10/08/2019 - 12:33

 Përbërësit dhe përgatitja:

500 g oriz carnaroli

Postuar: 09/08/2019 - 11:23

Përbërësit: 2 kunguj • 1 kokërr vezë • 4 lugë bukë e thekur e grirë (sipas nevojës, sep

Postuar: 08/08/2019 - 12:25

Përbërësit për 4 persona:

500g oriz Carnaroli •

150g djathë dhie i freskët

Postuar: 22/07/2019 - 08:14

Jemi në stinën prefekte për këtë recetë, e cila është jo vetëm e shijshme, por edhe shumë e shënd