Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fileto pule me spinaq dhe djathë, recetë e lehtë dhe super e shijshme

Postuar: 26/03/2019 - 10:59

Një recetë e pasur në vlera ushqyese dhe plot shije gjithashtu.

I pasur në proteina dhe vitaminë B6 mishi i pulës është jo vetëm i shijshëm, por edhe një mik i mirë organizmit tuaj.

Mishi i bardhë është pjesa më e shëndetshme e pulës bashkë me spinaqin ju do të merrni një Ju sugjerojmë një recetë shumë të thjeshtë dhe të shëndetshme që përgatitet në pak minuta.

Përbërësit

4 fileto gjoks pule

2 lugë gjelle vaj ulliri

450gr spinaq

130 gr djathë i bardhë

250 gr thërrime buke të thekur

110 gr gjalpë i shkrirë

2 thelpinj hudhër e grirë

Përgatitja

AgroWeb ju udhëzon që të nisni recetën duke ndezur furrën në temperaturë 180 gradë.

Më pas, merni filetot e pulës dhe përgatitini për t’i mbushur.

Mund të zgjidhni t’i mbushni sipas dëshirës, një mënyrë është t’i rrihni me një çekiç derisa të bëhen të holla që më pas të mund t’i bëni role.

Mënyra e dytë është ajo e prerjes së filetos në dy pjesë, por pa i shkëputur pjesët nga njëra tjetra deri në fund.

Ndërkohë në një tigan gatuani spinaqin dhe hudhrën e grirë duke i shtuar pak nga pak të gjithë vajin e ullirit.

Shtoni në tigan edhe djathin e bardhë, sasia e djathit mund të jetë sipas dëshirës.

Pasi spinaqi të jetë zbutur plotësisht vendoseni më kujdes brenda filetove të pulës.

Nëse ju ngelet sasi nga mbushja e spinaqit ruajeni për ta hedhur në tavë.

Pasi të keni mbaruar me mbushjen e pulës në mënyrën që ju dëshironi vendosni nga një kunjë në anë të mishit në mënyrë që spinaqi të mos dalë jashtë.

Në një pjatë hidhni thërrimet e bukës dhe lyeni disa herë filetot e pulës.

Ky hap mund të evitohet nëse ky përbërës nuk ju gjendet në shtëpi.

Vendosini në një tavë qelqi duke i hedhur pak gjalp të shkrirë sipër.

Futeni në furrë për 30 minuta në temperaturë 180 gradë.

Më pas pula është gati për t’u shërbyer dhe shijuar.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

100 gr parmezan

1 kokë qepë

 miell

majdanoz

50 gr margarinë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim

Postuar: 16/04/2019 - 12:44

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Postuar: 09/04/2019 - 09:27

Omleta është një ndër ushqimet më të shijshme që ju shoqëron çdo mëngjes dhe ka me dhjetëra mënyr