Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kallamarë me spinaq

Postuar: 21/07/2018 - 18:17

1 kg kallamare

1 kg spinaq

1 gotë verë të bardhë

2-3 qepë të njoma

1 tufë majdanoz

1 kokërr domate

1 koncentrat pule

1 filxhan kafe oriz

Kripë, piper

Pastrojmë fillimisht kallamaret duke hequr tentakulat të cilat i presim hollë. Në një tigan me vaj ulliri kaurdisim qepët e njoma, më pas shtojmë tentakulat e kallamarëve të grira hollë. I kaurdisim për disa minuta dhe më pas e shuajmë gatimin me verë të bardhë. Sapo alkooli i verës të avullojë shtojmë domatet të grira në rende ose të prera në kubikë të vegjël. Shtojmë dhe buljonin e pulës dhe e lemë salcën të ziejë për 5 minuta. E rregullojmë me kripë, pak sheqer dhe piper të zi. Në fund shtojmë orizin, spinaqin dhe majdanozin dhe i lemë për pak minuta derisa përbërësit të lidhen me njëri-tjetrin. Me masën e përgatitur mbushim kallamarët, i vendosim në një tavë dhe i fusim në furrën e parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 25-30 minuta.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/08/2018 - 23:21

Kur përgatitni mish viçi në këtë mënyrë, e gjitha që ju mbetet është që të zgjidhni, salcë të mirë, pikante, ta shërbeni dhe ta shijoni!

Përbërësit:

– 2 copë ramstek

– 1 lugë erëza

Postuar: 14/08/2018 - 22:48

Përbërësit

6 kokrra patate

300 gr djath të verdhë

200 gr pançetë

Postuar: 14/08/2018 - 22:45

Përbërësit

4-5 kunguj të njomë

1 kokërr vezë

300 gr djath të bardhë

Postuar: 14/08/2018 - 22:42

Përbërësit

1 kg mish qingji (pjesa e kofshës)

2 thelpinj hudhër

Postuar: 13/08/2018 - 22:01

Patëllxhani është një perime që bie gjithmonë në sy në stendat e fruta perimeve në kryeqytet dhe

Postuar: 13/08/2018 - 21:57

Përbërësit

2 gota miell

1 bustinë pluhur pjekës

2-3 gotë sheqer

Postuar: 12/08/2018 - 16:56

Të shijshme, të lehta, të ëmbla e të kripura, krepa ka rrëmbyer zemrat e gjithë shqiptarëve me sh