Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kek me dardhë dhe bajame

Postuar: 17/05/2018 - 18:12

Ky kek është i përshtatshëm për të gjithë ata që kanë intolerancë nga gluteni sepse përgatitet me miell bajamesh.

Përbërësit e këtij keku janë shumë të shëndetshëm duke e kthyer këtë ëmbëlsirë në kekun tuaj të preferuar.

Përbërësit:

 • 200 gr gjalpë
 • 550 gr sheqer kaf
 • 4 vezë
 • 220 gr miell 
 • 30 gr xhenxhefil
 • 1 bustinë vanilje
 • 4 dardha
 • 50 gram bajame

Përgatitja:

 • Për karamelizimin e dardhave, qërojini, pritini imët  dhe shtoni pluhurin e xhenxhefilit. Shtoni vaniljen dhe hidhini në një tigan. Hidhni 400 g sheqer dhe 700 ml ujë.
 • Vendoseni të ziejë për disa minuta. Me një lugë trazoni dardhat në shurupin e ngrohtë dhe lërini për 10 minuta.
 • Hiqni dardhat nga shurupi dhe lërini mënjanë të ftohen.
 • Përzieni 150 g sheqer dhe 100 ml ujë në një tenxhere dhe vendosini në nxehtësi të lartë dhe lërini 15 minuta derisa uji të vlojë.
 • Shtoni gjalpin dhe prisni të trashen dhe të karamelizohen.
 • Pasi janë karamelizuar shtoni dardhët e prera.
 • Parangrohni furrën në 180 gradë Celsius, dhe ndërkohë në një tas rrihni gjalpin dhe sheqerin me një rrahës elektrik.
 • Shtoni vezët në një kohë dhe përziejini mirë. Shtoni bajamet e bluara.
 • Masën hidheni në një tavë dhe sipër shtoni masën e dardhëve të karamelizuara.
 • Futeni në furrë 30-35 minuta derisa të piqet.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/05/2018 - 14:03

Përbërësit

250 gr miell Teuta

250 gr djathë të bardhë

100 gr kos

2 kokra vezë

½ gotë vaj ulliri Olitalia

1 lk pluhur pjekës

Kripë, piper i zi

Pergatitja

Postuar: 20/05/2018 - 12:19

Nuk janë të paketuara, nuk përmbajnë çokollatë, por kanë një shije të mrekullueshme.

Postuar: 20/05/2018 - 12:15

Përbërësit

8 feta bukë (gruri)

100 gr domate qershi

200 gr kërpudha

gjysmë spec djegës (i freskët)

1 thelpi hudhër

Postuar: 19/05/2018 - 22:15

  Postuar: 19/05/2018 - 17:22

  Sot si ditë e diel do të shijojmë akullore shtëpie me banane. E dimë që mezi po prisni ndaj le të fillojmë.

  Postuar: 19/05/2018 - 16:16

  Lulelakra nuk është ushqimi i preferuar i të vegjëlve, por pica me shumë mundësi do të bëhet fare kollaj.

  Postuar: 18/05/2018 - 20:32

  Nëse keni qenë duke kërkuar recetën më të thjeshtë për disa biskota të shijshme jeni në vendin e duhur.