Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Keni provuar marmelatë domatesh jeshile? Mikesha më e mirë e antipastave të djathit, ja si përgatitet

Postuar: 30/08/2018 - 20:21

Shumë e shijshme për të shoqëruar djathin, marmelata me domate jeshile është një ‘zahire’ origjinale  dhe sqimatare, ideale edhe për tortat e krostatat. Bëhet akoma më e shijshme nën prezencën e lëngut të limonit dhe për më tepër ju nuk keni kosto për të. Mund ta përgatisni me domatet e mbetura të kopshtit, apo me domatet që shiten për turshi të cilat kushtojnë shumë pak. Le të shohim së bashku si përgatitet kjo marmelatë:

Përbërësit:

1, 5 kg domate jeshile

450 gr sheqer

lëkura dhe lëngu i një limoni e gjysmë

Përgatitja:

Lani domatet, thajini, hiquni bishtat dhe pritini në copa. Vendosini pastaj në një tenxhere, shtoni sheqerin, lëkurën dhe lëngun e limonit dhe lërini të marinohen për të paktën 10 orë.

Pasi të ketë kaluar kjo kohë, ziejini në zjarr mesatar përreth një orë, duke i përzier herë pas here dhe duke hequr shkumën që krijohet gjatë zierjes.

Pasi të ketë kaluar kjo kohë, frulojeni marmelatën në frulator në mënyrë që të dalë në formë pureje.

Hidheni nëpër kavanoza qelqi të sterilizuar dhe mbyllini hermetikisht ata.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 27

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2018 - 13:36

Një recetë speciale e pulës së pjekur me disa përbërës fantastik që lehtë gjenden në kuzhinë e që ofrojnë një shije të veçantë.

Postuar: 10/11/2018 - 11:04

Supë me bizele dhe spinaq është ajo çka i duhet trupit tuaj këto kohë.

Postuar: 10/11/2018 - 10:50

Tanimë për të shijuar tortillat nuk është e thënë të shkoni patjetër në restorant.

Postuar: 09/11/2018 - 14:07

Me barishte, erëza dhe agrume…Ka kaq shumë ide për t’i dhënë kripës në kuzhinë një &

Postuar: 09/11/2018 - 12:16

Një recetë fantastike, e thjeshtë dhe unike në shije e cila padyshim, pasi ta keni provuar njëher

Postuar: 09/11/2018 - 11:52

Revania është një ndër ëmbëlsira më të vjetra shqiptare.

Postuar: 09/11/2018 - 11:41

Orizi është një nga përbërësit kryesorë të gatimeve tona.