Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Keni provuar ndonjëherë vorbë me uthull? Ja si gatuhet

Postuar: 23/08/2018 - 12:45

Recetë tradicionale që ngjan me çomlekun me qepujka, por në një variant ndryshe dhe në furrë

Përbërësit

400 gr mish qengji

2 kokërr qepë

500 gr domate (të grira)

300 gr qepujkë (të konservuara)

60 ml vaj ulliri

60 ml uthull

1 gr piper i zi

15 gr kripë

Përgatitja

Merrni qepët, grijini imët dhe hidhni në një tigan me vaj ulliri (4 lugë) derisa të skuqen (të marrin ngjyrë). Merrni domatet e grira dhe hedhjani qepëve. Shtoni erëzat, piper të zi, kripën dhe lërini të ziejnë për 20 minuta.

Në një tenxhere tjetër, zieni mishin e qengjit (ose të kecit) dhe lëreni të ziejë për 40-45 minuta.

Masës së domateve me qepë hidhini qepujkat (të konservuara) dhe lërini të ziejnë për 40 minuta të tjera derisa qepujkat të zbuten. Më pas, vërini në një tenxhere dhe sipër hidhini mishin e zierë me lëngun e vet. Lërini në zjarr për rreth 10 minuta.

Në fund, shtoni 4 lugë uthull dhe vorba është gati.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve ! Të paktën këtë mund të keni menduar përpara se të provoni qoftet me perime apo me jeshillëqe !!

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim

Postuar: 16/04/2019 - 12:44

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Postuar: 10/04/2019 - 13:44

Problemi që haset më shumë kur mishi i pulës gatuhet në furrë, është se bëhet shumë i thatë.

Postuar: 09/04/2019 - 09:27

Omleta është një ndër ushqimet më të shijshme që ju shoqëron çdo mëngjes dhe ka me dhjetëra mënyr

Postuar: 07/04/2019 - 21:46

E lehtë dhe shumë e shëndetshme.