Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kërpudha me qepë të njoma dhe mustardë

Postuar: 23/05/2018 - 14:16

500 gr kërpudha
Kripë, piper i zi
1 kg miell 
3-4 qepë të njoma
½ gotë verë të bardhë
1 lgj mustardë
1 lgj majdanoz
Vaj ulliri 

Pergatitja

Në një tigan të thellë ngrohim vajin e ullirit dhe shtojmë në të kërpudhat dhe i kaurdisim ato derisa të zverdhen pak, shtojmë pak kripë, piper të zi si dhe qepët e njomë të prera në unaza. I kaurdisim duke i trazuar vazhdimisht, më pas shtojmë 1 lugë çaji miell. I trazojmë mirë të gjithë përbërësit dhe i shuajmë më pak verë të bardhë. Vendosim më pas kapakun dhe i lemë kërpudhat me qepët e njomë të ziejnë për 7-8 minuta. Në fund shtojmë 1 lugë mustardë

E largojmë tenxheren duke e spërkatur me pak majdanoz të grirë hollë dhe e servirim.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

100 gr parmezan

1 kokë qepë

 miell

majdanoz

50 gr margarinë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim

Postuar: 16/04/2019 - 12:44

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Postuar: 09/04/2019 - 09:27

Omleta është një ndër ushqimet më të shijshme që ju shoqëron çdo mëngjes dhe ka me dhjetëra mënyr