Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Krepa me nutella dhe luleshtrydhe

Postuar: 08/10/2018 - 12:10

Për 12 krepa:

3 vezë

250 gr. miell

40 gr. gjalpë

500 ml. qumësht

Pak kripë

Nutella

Luleshtrydhe

Sheqer pluhur.

Pergatitja:

Në një enë të bollshme me anë të larta shtoni miellin, pak kripë dhe qumështin.

Rrihini mirë me telin e kuzhinës derisa të keni një masë lisho.

Pastaj shtoni gjalpin e shkrirë dhe në fund shtoni vezët një nga një.

Rrihini derisa masa të jetë një krem i lëngshëm dhe homogjen.

Mbulojeni me qese kuzhine enën dhe lëreni të pushojë në frigorifer për  30 minuta.

Ngrohni mirë një tigan me fund që nuk ngjit.

Përzieni përsëri brumin e krepave dhe shtoni në tigan një garuzhe.

Rrotullojeni tiganin në mënyrë që të shpërndani gjithë brumin në sipërfaqen e tiganit.

Lëreni pak sekonda sa të mpikset dhe të marri ngjyrën e artë dhe kthejeni petën e krepit.Vazhdoni kështu për gjithë pjesën tjetër të mbetur.

Lyeni me Nutella, vendosni luleshtrydhet e prera, paloseni.

Dekorojeni sipër me Nutella, luleshtrydhe dhe sheqer pluhur.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2018 - 09:19

Qumështori me petë dhe arra të pjekura është një ëmbëlsirë e mrekullueshme, shija e të cilit është e pa  përshkruar kur përgatitet nga mjeshtëria e duarve të amvisave shqiptare.

Postuar: 10/12/2018 - 08:27

Nëse ka një recetë të traditës shqiptare që është e plotë në shije, e me të cilën nuk ngopesh asn

Postuar: 09/12/2018 - 10:25

Nëse je një nga njerëzit që nuk ulen kurrë në tavolinë për të ngrënë mëngjes, sepse koha nuk të p

Postuar: 07/12/2018 - 12:28

Dikur ishin ëmbëlsirat më magjepsëse për fëmijë e të rritur.

Postuar: 06/12/2018 - 13:26

Një sfidë e vërtetë është për amvisat pjekja e mishit në shtëpi.

Postuar: 05/12/2018 - 14:24

Në raste festash familjare apo edhe festa të ndryshme përherë amvisat përgatisin shëndetlie.

Postuar: 03/12/2018 - 14:58

Torta me peta dhe krem qumështi është e famshme në të gjithë botën dhe është një ndër ëmbëlsirat