Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Liker me arra në kushtet e shtëpisë

Postuar: 16/05/2018 - 21:29

Për të bërë liker me arra në kushtet e shtëpisë nuk është aspak një mision i pamundur. Mjafton të keni përbërësit e mëposhtëm dhe të ndiqni hap pas hapi udhëzimet tona.

Se harruam.... është një recetë që kërkon kohë dhe durim! 

Përbërësit:

  • 30 kokrra arra
  • 1 litër alkool
  • 1 litër ujë
  • 1 kg sheqer

Udhëzimet:

  • Merrni arrat, thyejini dhe lërini në alkool për rreth 20 ditë, pa e mbuluar tërësisht enën ku po i mbani. Mund ta mbroni vetëm me një napë të lehtë të bardhë.
  • Pasi të kenë kaluar 20 ditët, shkrini në zjarr të ulët sheqerin në ujë.
  • Filtroni alkoolin me arrat dhe shtojini ujin e sheqerosur.
  • Përziejeni me kujdes dhe lëreni të qetësohet për rreth 2 orë.
  • Lëngun e përftuar futeni në shishe.

KUJDES! 
Duke qenë se bëhet fjalë për një prodhim të bërë në shtëpi dhe pa asnjë konservues artificial, duhet konsumuar shpejt.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2018 - 12:01

Përbërësit
1 pako makarona spageti Garofalo
2 kuti ragu (360 gr) të gatshme Star
2 domate mesatare
1 lgj pure domate Star
2 lgj vaj ulliri 
1 koncentrat pule Gallina Blanca
1 lk sheqer, kripë, piper i zi

Postuar: 24/05/2018 - 10:47

1 pako peta për bakllava
300 gr djathë të shkrirë (maskarpone)
300 gr hurma Arabie
1 bustinë vanilje
200 gr gjalpë

Postuar: 24/05/2018 - 09:19

100 gr biskota me kafe
30 gr gjalpë
300-400 gr luleshtrydhe
200 gr salcë kosi
200 gr krem djathi (Filadelfia)
200 gr pana ëmbëlsire

Postuar: 23/05/2018 - 19:34

Kjo tortë greke me arra është shumë e pasur dhe nëse shoqërohet me kafe, verëra, liker e çaj të ftohtë, shijon më shumë!

Përbërësit për 6 persona:

Postuar: 23/05/2018 - 14:16

500 gr kërpudha
Kripë, piper i zi
1 kg miell 
3-4 qepë të njoma
½ gotë verë të bardhë
1 lgj mustardë
1 lgj majdanoz

Postuar: 23/05/2018 - 13:52

4 kokrra vezë
150 gr sheqer 
150 gr gjalpë ambienti
1 lç pluhur pjekës
250 gr miell 
3 lgj kakao

Postuar: 23/05/2018 - 13:20

1 pako peta
3-4 speca të kuq
7 kremviçe
150 gr djathë dhie
150 gr djathë kaçkavall
Kripë, piper i zi
1 kokërr vezë