Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Me këtë recete mësoni se si të përgatisni supë me hikërr

Postuar: 24/08/2018 - 13:06

Hikrra përmban sasi të mëdha magnezi që qetëson enët e gjakut, përmirëson qarkullimin e tij dhe ul tensionin e lartë të gjakut. Ajo gjithashtu ndihmon në mbajtjen nën kontroll të sheqernave në gjak. Prandaj një supë e përgatitur me të, është receta ideale që mund të realizoni sot:

Përbërësit

1 gotë drithëra (hikërr “Teuta”)

1 gotë ujë

vaj ulliri (ekstra i virgjër “Olitalia”)

1 qepë e njomë (e grirë imët)

1 degë selino

1 karotë

1 kungull

50 gr mashurka

2 gota ujë

1 lugë gjelle salcë domatesh

1 koncentrat perimesh

100 gr djathë parmixhano (të grirë imët)

Përgatitja

Në një enë shtoni hikrrën bashkë me ujin. I mbështillni me një qese plastike dhe i lini të qendrojnë për 12 orë në ujë.

Ndërkohë në një tigan me pak vaj ulliri skuqni qepën e njomë. Më pas shtoni selinonë, karotën, kungullin, pataten dhe mashurkat, të gjitha të prera në kubik.

Shtoni ujin, salcën e domateve dhe brodon e perimeve. Tani shtoni quinoan, kripë, piper, trazojini mirë dhe e lini të ziejë për disa minuta. Shtoni djathin e grirë.

Në fund e shërbeni supën të ngrohtë dhe e shoqëroni me bukë të thekur.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 13:32

Koha e përgatitjes: 15 minuta –Koha e gatimit: 25 minuta

Përbërësit:

400 gram kungulleshka

50 gram gjalpë

2 lugë gjelle miell

2 gota kos

2 thelpi hudhër

Postuar: 15/07/2019 - 19:27

Biba me oriz në saç është një gatim që sundon me shijen e tij unike çdo tavoline amvise nikoqire

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim