Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Mos bini në kurth”, Blerina Bombaj zbulon recetën e sallatës speciale për festat e fundvitit

Postuar: 27/12/2018 - 12:10

“Gatuani sallata për festa!”, është kjo këshilla e dietologes Blerina Bombaj e cila jep njëherazi edhe një recetë speciale të përgatitjes së sallatës.

“Statistikisht, pas moshës 40 vjeç, njerëzit shtojnë nga 1-2kg çdo vit dhe gjysma e këtyre kilogramëve shtohen pikërisht për festa. Nëse ju do të keni kujdes, të ekuilibroni mirë “tepricat” e kalorive me ushqime pa shumë kalori siç janë sallatat, mund të shpëtoni nga ky kurth. Për t’i dhënë një pikë më shumë sallatave, në ju zbulojmë një nga sekretet tona, salcat e sallatave me uthull molle. Ne përdorim uthull molle organike, sepse siç e dini, mollët përthithin shumë pesticide”, shkruan dietologia Blerina Bombaj.

Receta e salcës

Për 200ml salce:

Vaj ulliri 120ml

Uthull molle 40ml

Lëng portokalli 40ml

Kripë, piper, (mund të shtoni edhe pak xhinxher të freskët)

I bluani të gjitha bashkë, duke shtuar çajin e ullirit gradualisht.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

100 gr parmezan

1 kokë qepë

 miell

majdanoz

50 gr margarinë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim

Postuar: 16/04/2019 - 12:44

Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar.

Postuar: 09/04/2019 - 09:27

Omleta është një ndër ushqimet më të shijshme që ju shoqëron çdo mëngjes dhe ka me dhjetëra mënyr