Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ngjala në skarë me salcë gogozhareje

Postuar: 31/08/2018 - 21:02

Ngjalat në skarë, sidomos me salcë gogozhare janë shumë të shijshme dhe përgatiten shumë lehtë, në vetëm pak minuta. Mos ngurroni të gatuani një nga produktet më të mirë

Përbërësit

3-4 ngjalë (të vogla të pastruara)

1 speca gogozhare

1 spec djegës (turshi)

1 lugë gjelle uthull

3 lugë gjelle vaj ulliri

kripë

Përgatitja

Presim hollë gogozharet dhe specin djegës dhe i përziejmë me uthullën dhe vajin e ullirit.

Marinojmë ngjalat me kripë e vaj ulliri dhe i pjekim në skarë deri sa t’u theket lëkura duke i kthyer një herë.

Vendosim ngjalat në një pjatë dhe i spërkasim me salcën e gogozhareve. I shoqërojmë me perime të ziera, perime skare ose me sallatë të freskët të stinës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 13:32

Koha e përgatitjes: 15 minuta –Koha e gatimit: 25 minuta

Përbërësit:

400 gram kungulleshka

50 gram gjalpë

2 lugë gjelle miell

2 gota kos

2 thelpi hudhër

Postuar: 15/07/2019 - 19:27

Biba me oriz në saç është një gatim që sundon me shijen e tij unike çdo tavoline amvise nikoqire

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim