Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nuk është legjendë, e kemi ngrënë gabim sallatën e fshatit

Postuar: 06/02/2019 - 22:35

Na qëllon të gjithëve që në situata të caktuara, të përfundojmë duke ngrënë për darkë një sallatë fshati – speca, domate, djathë i bardhë, kastravecë etj. Për disa është një vakt i bollshëm, por pa e kuptuar jemi duke dëmtuar organizmin.
 
Ekspertë të fushës thonë se domatet treten më shpejt nga mekanizmat tretës të stomakut, ndërsa kastraveci kërkon një kohë më të gjatë. Deri këtu çdo gjë është në rregull, por produktet që çlirohen gjatë tretjes së domateve, mund të fermentojnë kastravecin. Si rrjedhojë, vështirësohet më shumë tretja e tij, grumbullohen edhe mikroorganizma të tjerë. E thënë shkurt, kjo gjë nuk i bën aspak mirë stomakut, i cili rrezikon të dëmtohet rrezikshëm.
 
Qëndrimi i ushqimit të grumbulluar në stomak shkakton gjithashtu edhe erë të keqe të gojës.
 
Për t’i shmangur vetes këto siklete, hajeni sallatën minimumi 2-3 orë para gjumit, ose nëse nuk i rezistoni dot, të paktën mos konsumoni kastravecë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 13:32

Koha e përgatitjes: 15 minuta –Koha e gatimit: 25 minuta

Përbërësit:

400 gram kungulleshka

50 gram gjalpë

2 lugë gjelle miell

2 gota kos

2 thelpi hudhër

Postuar: 15/07/2019 - 19:27

Biba me oriz në saç është një gatim që sundon me shijen e tij unike çdo tavoline amvise nikoqire

Postuar: 15/05/2019 - 10:47

1 kg spinaq

400 gr petë të gatshme

11 vezë

250 gr djathë

Postuar: 09/05/2019 - 09:04

Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:47

Mishi i grirë nuk është përbërësi i vetëm kryesor i qofteve !

Postuar: 19/04/2019 - 22:35

Sikurse disa çajra të tjerë bimorë, që kanë veti të mira për shëndetin e njeriut, edhe çaji i zi

Postuar: 19/04/2019 - 14:57

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim